Verslas

Įdomiausi faktai apie putpeles

Putpelių kiaušiniai jau dažnai perkami ir mielai vartojami, bet pirkėjai vis dažniau ieško išskirtinio produkto – putpelienos. Todėl putpelių augintojams UAB „Ariogalos grūdai“ pateikė staigmeną – pagal išskirtines receptūras iš lietuviškų grūdų pradėti gaminti visaverčiai kombinuotieji lesalai putpeliukams ir mėsinėms putpelėms, neturintys analogų šalyje.

 

Mažos, gražios ir labai jautrios

 

Putpelės – patys mažiausi paukščiai, auginami fermose. Dėl jų grožio ir sveikatai naudingų kiaušinių, dažnas įsigudrina putpeles laikyti net namuose. Putpelės labai jautrios stresui. Gamtoje jos slepiasi aukštoje žolėje, pakrūmių prietemoje, o nuo grobuonių ginasi netikėtai pašokdamos į viršų ir greitai pabėgdamos. Todėl net laikomos nelaisvėje bijo netikėtų garsų, svetimų žmonių, staigių judesių ar ryškios šviesos. Dėl streso putpelės šokinėja, blaškosi, gali susižaloti. O stresas, net netikėtas (pvz., griaustinis) labai sumažina išgąsdintų paukštelių kiaušinių dėslumą. Mokslininkai nustatė, kad ant stresą patyrusių putpelių kiaušinių lukštų būna daugiau ryškių dėmelių.

Kai kurie putpelių augintojai fermose leidžia ramią klasikinę muziką, kuri raminamai veikia putpeles. Beje, pačios putpelės taip pat yra triukšmingos. Ypač skardūs patinėlių balsai, kai jie kviečia pateles. Nors putpelės yra labai taikūs paukščiai, tarp patinėlių vyksta aršios konkurencinės kovos. Kai kuriose Azijos šalyse net vyksta putpelių kovų turnyrai, savo populiarumu nurungiantys gaidžių kovas.

Kodėl valgomi putpelių kiaušinių lukštai?

Natūralioje gamtoje suaugusios putpelės maitinasi augaliniu maistu, o savo jauniklius lesina gyvulinės kilmės maistu – vikšrais, vabzdžiais, kirminais ir kitais bestuburiais, nes dėl greitos medžiagų apykaitos putpeliukams reikalingas itin daug baltymų turintis lesalas.

Naminės putpelės neturi perėjimo instinkto, todėl putpeliukai perinami inkubatoriuose. Ką tik išsiritęs putpeliukas būna vos 8-12 gramų svorio (svoris priklauso ir nuo jo veislės). Gaudamas subalansuotą lesalą, koks gaminamas Ariogalos pašarų gamykloje, svorį jis padvigubina jau per pirmas paras.

Putpelės išskirtiniai paukščiai, nes jų kūno temperatūra yra 42 laipsniai, tai yra, keliais laipsniais aukštesnė nei vištų ar kitų paukščių. Todėl jas retai puola ligos, putpelės yra sveikesnės nei kiti naminiai paukščiai, o jų gydymui retai naudojami antibiotikai. Putpelės praktiškai neserga salmonelioze. Dėl tokių savybių dažnai rekomenduojama valgyti putpelių kiaušinius, o kaip mineralinį papildą vartoti trintus jų lukštus. Keturi putpelių kiaušiniai atstos vieną vištos kiaušinį, o kad tryniai būtų minkšti, putpelių kiaušinius reikia virti 1 minutę. Didžiausias Lietuvoje padėtas putpelės kiaušinis svėrė 34 gramus – toks rekordas net užregistruotas!

Putpeliena ne tik gurmanams

Dėl paprasto putpelių auginimo ir vertingos gaunamos produkcijos, putpelės yra paplitusios visame pasaulyje, išvesta daug dedeklių ir mėsinės krypties putpelių veislių. Mėsinių veislių putpelės užauga iki 200–400 gramų, o kiaušinių krypties veislių paukšteliai sveria 130–170 gramus. Itin pažangūs Estijos putpelių augintojai, kurių išvesta estiška putpelių veislė labai vertinama ir plačiai auginama. Dar sovietmečiu Estijoje buvo pastatytos didelės putpelių fermos, o ten augintų putpelių kiaušiniai naudoti farmacijos pramonėje.

Putpelės greitai bręsta, tad kiaušinius pradeda dėti putpelės, sulaukusios vos 45 dienų amžiaus. O kur dėti patinėlius? Putpelių patinėliai dažnai atskiriami ir lesinami specialiu, subalansuotu mėsinėms putpelėms skirtu lesalu. Tuomet net smulkesnių veislių putpelės priauga didesnį priesvorį, o mėsinės krypties putpelės gali pasiekti net 500 gramų svorį. UAB „Ariogalos grūdai“ specialistai teigia, kad mėsinėms putpelėms užauginti užtenka vos 45 dienų.

Pagal maistines ir skonio savybes putpelių mėsa gerokai lenkia ne tik naminę vištienos, bet ir triušienos mėsą, putpeliena labai vertinama gurmanų. Tokia mėsa ypač naudinga vaikams, intensyviai sportuojantiems ar sveikstantiems po ligų kaip dietinis produktas, nes yra labai lengvai virškinama. Putpeliena verdama, troškinama, tinka kepti keptuvėje ar orkaitėje. Rytų šalyse populiaru putpeles kepti ant žarijų, o Lietuvoje itin mėgiamos rūkytos putpelytės. Išskirtinė ir putpelių krūtinėlės mėsa. Ji labai skani, sultinga, švelni. Putpeles nėra sudėtinga iškaulinti. Palyginus su kitais paukščiais, putpelių krūtinėlė sudaro santykinai labai didelę skerdenėlės dalį.

Lesalai – svarbu!

Suprantama, kad tiek mėsos, tiek kiaušinių kokybei labai svarbu, kuo putpelės lesinamos. Kombinuotuosius lesalus putpelėms sukūrė ir rinkai pristatė Ariogalos pašarų gamyklos technologų komanda, bendradarbiaudama su Lietuvos ir užsienio šalių veterinarijos specialistais, paukščių augintojais. Šiais produktais įmonė stengiasi atkreipti dėmesį į alternatyvias mėsinių paukščių rūšis, suteikti galimybę vartotojui pasirinkti sveikesnę ir įvairesnę paukštienos produkciją. Putpelių auginimas – perspektyvi paukštininkysės šaka, kuriai nereikia didelių pradinių ivesticijų.

UAB „Ariogalos grūdai“ lesalai putpeliukams, skirti lesinti paukštelius nuo pirmos dienos, yra itin aukšto baltymingumo, papildyti subalansuotomis vitaminų ir mineralų normomis. Lesalai mėsinėms putpelėms – unikalus produktas su vaistinių augalų ekstraktais, kuriam nėra analogų Lietuvoje. Lesinant paukščius šiais granuliuotais lesalais, gaunama itin švelnios tekstūros ir malonaus skonio delikatesinė putpeliena.

Pranešimą paskelbė: Skaidra Kordušienė, Kooperatyvas Agroaves group

Parašykite komentarą