Verslas

Į Panevėžio labdaros valgyklos pagalbos šauksmą atsiliepė žinomas šefas: susirgus personalui, neliko kam maitinti skurstančius

Antroji koronaviruso pandemijos banga skaudžiai smogė ir itin pažeidžiamoms socialinėms grupėms. Neseniai socialiniuose tinkluose visuomenės pagalbos kreipėsi Panevėžio Šv. Juozapo globos namų kolektyvas – COVID-19 susirgus įstaigos direktoriui ir labdaros valgyklos „Betliejus“ personalui, neliko kam rūpintis skurstančiųjų maitinimu. Bėdos ištiktiems kraštiečiams padėti suskubo žinomas virtuvės šefas Evaldas Žaliukas, o jam į pagalbą stojo prekybos tinklas „Rimi“, labdaros valgyklai iki Naujųjų metų tieksiantis ilgo galiojimo produktus, o prieš šventes – ir saldumynus.

Pagalbos prašymą pamatė socialiniuose tinkluose

Iš Panevėžio kilęs E. Žaliukas įvairias socialines įstaigas globoja jau septynerius metus, ne išimtis ir Šv. Juozapo globos namai. „Pirmą kartą rinkau ir vežiau jiems paramą prieš trejus metus. Tąkart tai buvo virtuviniai rakandai: lėkštės, indai, gaminimo reikmenys. Ir vėliau vis  su jais susidurdavau – esu vedęs mokymus, kaip sveikiau gaminti maistą. O dabar juos užpuolė koronavirusas – susirgo tiek direktorius, tiek personalas. Tad pagalbos reikėjo labai greitai“, – pasakoja šefas. 

„Panevėžys – mano gimtinė, čia ir gyvenu, tad stengiuosi palaikyti ryšį su tomis organizacijomis, kurios veikia mano mieste. Puikai suvokiu, kad visko neaprėpsiu ir įstaigų, kurioms reikia pagalbos, Lietuvoje yra labai daug, bet pabandyti verta“, – priduria E. Žaliukas. Pagalbos šauksmu įstaiga pasidalijo socialiniuose tinkluose – virusu užsikrėtė globos namuose esančios labdaros valgyklos „Betliejus“ personalas bei įstaigos direktorius Patrikas Skrudupis, tad prireikė ir pagalbos iš šalies, kad nenutrūktų benamius ir skurstančius maitinančios valgyklos veikla. Tuomet E. Žaliukas susisiekė su direktoriumi ir pasitaręs ėmėsi iniciatyvos burti ne tik darbais, bet ir parama galinčius prisidėti savanorius.

Tieks paramą būtinais maisto produktais

„Žmonės, kurie ateina į valgyklą, – benamiai ir tie, kurie gyvena tikrai skurdžiai, tad šiltą maistą suorganizuoti buvo labai svarbu, šie produktai stipriai pagelbėja. Nieko nelaukęs kreipiausi į tuos, su kuriais dirbu ne pirmą kartą ir visuomet sulaukiu pagalbos“, – sako virtuvės šefas. Prie jo iniciatyvos netruko prisidėti prekybos tinklas „Rimi“, kuris ir anksčiau padėdavo E. Žaliukui vykdyti socialines iniciatyvas.  

„Į prekybos tinklą „Rimi“ kreipiuosi jau ne primą kartą ir visada sulaukiu palaikymo. Praėjusiais metais jie lygiai taip pat panašiu metu parėmė kitą Panevėžio organizaciją „Atjauta“, kuri dirba su vaikais iš socialiai pažeidžiamos grupės, taip pat padėjo Panevėžio „SOS vaikams“. „Rimi“ yra viena iš tų įmonių, kurioms skambinu prašydamas pagalbos“, – pasakoja E. Žaliukas. Jis tikina, kad atsirado nemažai ir geros valios žmonių, nusprendusių individualiai paremti valgyklą. Anot šefo, darbas dar nebaigtas – situacija dėl koronaviruso įstaigos viduje išlieka komplikuota, tad maisto produktų gali ir vėl pristigti.

Skatina padėti kitiems

Nuo kovo mėnesio šefas eina socialinius projektus vykdančios tarptautinės asociacijos „Šefai be sienų – Aregala International“ Baltijos šalių vadovo pareigas, tačiau ir anksčiau įvairias iniciatyvas vykdė kaip privatus asmuo. „Pirmas toks projektas įvyko jau prieš penkerius ar šešerius metus. Susiradau rėmėją, kuris duodavo produktus, ir kartą per savaitę važiuodavau į vaikų namus, kad jaunuoliai, kurie išeis iš vaikų namų, mokėtų gaminti maistą, galėtų savarankiškai gyventi ir įsitvirtinti“, – apie organizacijos veiklą pasakoja šefas. 

Anot jo, kiekvienas žmogus turėtų būti atsakingas, dairytis, kas dedasi aplinkui, klausti, kam reikia pagalbos, o prireikus – padėti. „Esu nuolatinis kraujo donoras,  prieš daugiau nei dešimt metų užpildžiau organų donoro kortelę, tad tie dalykai man atrodo natūralūs, net klausimų nekyla, dėl ko aš tai darau. Tikrai ne dėl įrašo socialiniame tinkle, nes daug dalykų lieka už kadro. Jei apie kažką kalbu viešai, tai su ta intencija, kad daugiau žmonių pamatytų ir pasiūlytų pagalbą. Neturiu jokių asmeninių interesų ar noro tuščiai pasipuikuoti“, – tikina E. Žaliukas.

„Būkime vienas kitam bent šiek tiek geresni“ 

Artėjant šventėms panevėžietis skatina pagalbos ranką ištiesti tiems, kuriems to labiausiai reikia: „Visada galime apsidairyti aplink – gal turime kokį vargstantį vyresnio amžiaus kaimyną, kuriam galime padėti. Dabar karantinas, apribotas mūsų judėjimas ir raginama susilaikyti nuo ėjimo į viešumą. Paklauskite, gal kaimynui reikia pagalbos, gal priskaldyti malkų, gal nupirkti produktų. Juk visada turime daugiau, negu reikia. Pasidalinkime su kitais, kam tos pagalbos tikrai reikia, nes niekada negali žinoti, kas nutiks mums patiems. Tiesiog būkime vienas kitam bent šiek tiek geresni ir tai darykime ne tik per Advento laikotarpį, bet ištisus metus.“

Nuo šios savaitės prekybos tinklo „Rimi“ parama reguliariai pasieks ne tik Panevėžio Šv. Juozapo globos namus, bet ir „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus įvairiuose Lietuvos miestuose. Paskelbus ir pratęsus antrąjį karantiną, vis daugiau organizacijos dienos centus lankančių vaikų tėvų netenka darbo, mažėja jų pajamos ir „Gelbėkit vaikus“ turi pasirūpinti visa šeima, užtikrinti, kad jai netrūktų maisto. Ilgo galiojimo ir šviežius maisto produktus abiem organizacijoms „Rimi Lietuva“ skirs visą gruodžio mėnesį, esant poreikiui – svarstys galimybę paramą tęsti ir po Naujųjų.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR

Parašykite komentarą