Verslas

Gyvybės mokslų startuolių konkurso nugalėtojas: stenkitės kuo greičiau gauti pripažinimą savo produktui

Kai 2014 m. Sergejus Jakimovas kūrė latvių startuolį „Koatum“ jis net nenumanė, kad po ketverių metų jo bendrovė vystys naujus medicinos prietaisus su amerikiečiais partneriais ir planuos žengti į JAV rinką.  

2016 m. „Koatum“, siūlantis pažangią biologiškai aktyvių medicininių implantų dangą, dalyvavo gyvybės mokslų forumo „Life Sciences Baltics“ metu organizuotame startuolių konkurse „Pitch Challenge“. Latvių komanda pasirodė geriausiai ir laimėjo savaitės vizitą į vieną didžiausių JAV biomedicinos klasterių Akrono mieste.  

Šių metų rugsėjo 24–25 d. Vilnius vėl taps Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyvybės mokslų startuolių susitelkimo vieta. Jie dalyvaus „Life Sciences Baltics 2018“ startuoliams skirtuose mokymuose „Startup Masterclasses“. Vėl bus organizuojamas „Pitch Challenge“ konkursas, o nugalėtojui bus įteikti specialūs prizai. Registracija į šių metų gyvybės startuolių mokymus vyksta iki liepos 1 d., registruotis galima čia

Prieš forumą ir meistriškumo mokymus pasikalbėjome su Sergejumi Jakimovu apie medicinos srities technologijų startuolius ir paklausėme, ką jis patartų jauniems startuoliams, kurie kuria produktus šioje srityje.

– Ar galite trumpai apibūdinti, kokius produktus kuria „Koatum“?

– „Koatum“ gamina pažangias bioaktyvias dangas medicininiams implantams. Sakydamas „medicininiai implantai“, omenyje turiu ortopedijos, dantų ir rekonstrukcinės chirurgijos implantus. Šiuo metu daugiausiai dirbame ortopedijos ir odontologijos srityse. O sakydamas „pažangios“, turiu omeny, kad vieninteliai šioje srityje siūlome dangų derinius. Gaminame labai plonus ir lanksčius sluoksnius, kurie stiprina antibiotikų poveikį. Taigi kuriame vaistų perdavimo sistemas, pasižyminčias skirtingomis savybėmis.

– „Koatum“ įkurta 2014 m. Nuo ko viskas prasidėjo?

– Esame mokslo ir verslo derinys. Galima sakyti, kad mūsų komanda – klasikinis mokslu pagrįsto startuolio pavyzdys. Vieną komandos dalį sudaro labai specificinių techninių žinių turinys ir technologijas kuriantys žmonės, o kitą – verslą išmanantys specialistai, kurie vadovauja bendrovei.

–  Ankstyvojo įmonės gyvavimo etapo (angl. pre-seed) ir pradinio (angl. seed) etapo finansinę paramą jau gavote. Kas buvo sunkiausia pristatant savo produktus investuotojams?

– Nepasakyčiau, kad susiduriame su daug iššūkių. Kai pristatai gyvybės mokslų startuolį investuotojams, didelė tikimybė, kad investuotojai jau domisi gyvybės mokslų sritimi. Taigi aiškinant savo koncepciją nekyla jokių neaiškumų. Pagrindinis dalykas siekiant įtikti investuotojams – išmanyti produkto reguliavimo aplinką. Kai kuri medicininius produktus, reguliavimo ir sertifikavimo klausimai yra svarbiausi. O tuomet privalai parodyti, kad supranti, kokiame etape esi ir ką reikia daryti toliau. Neužtenka pasakyti „mums reikia 500 000“ ir nieko nesukonkretinti.

– Kaip apibūdintumėme, kuo skiriasi darbas medicinos technologijų srityje nuo kitų gyvybės mokslų sričių?

– Medicinos technologijos tikrai palankiai priima inovacijas. Problema – teisinis reguliavimas. Išsprendus pastaruosius klausimus, ligoninės, klinikos, gamintojai ir pacientai labai noriai imasi išbandyti sprendimus, kurie gali pagerinti jų gyvenimus.

Tai daug kapitalo reikalaujanti verslo šaka. Taigi norint judėti į priekį, reikia daug lėšų. Ši sritis taip pat reikalauja daug laiko sąnaudų, o tai reiškia, kad vykdant daugiau ar mažiau sudėtingą medicinos projektą, negali teigti, kad sukurtas produktas rinką pasieks po metų. Tai tiesiog fiziškai neįmanoma.

– Ar manote, kad konkurencija dėl investuotojų pinigų gyvybės mokslų srityje didelė?

– Manau, kad konkurencija dėl pinigų egzistuoja tiek medicinos technologijų, tiek bioinžinerijos srityje. Kita vertus, vertinant pastaruosius metus ir ypač ES finansuojamas nacionalines programas, galima manyti, kad pinigų yra tikrai daug. Tiesiog reikia žinoti, kur ieškoti.

– Prieš dvejus metus dalyvavote „Life Sciences Baltics“ mokymuose startuoliams. Ko pasimokėte?

– Mūsų mokymų instruktorius buvo labai geras. Jis mums pasakojo apie idėjos kūrimą, plėtojimą, jos pristatymą investuotojams bei suteikė daug kitos naudingos informacijos.

Mums „Pitch Challenge“ konkursas padėjo geriau pritaikyti savo kuriamą produktą visuomenės lūkesčiams. Jau buvome įgyvendinę nemažai tyrimų programų, todėl mūsų žinutė buvo paruošta. Viskas, ko mums reikėjo – kitoks požiūris. Tai gavome ir mums tai labai pravertė.

– Konkursą laimėjote ir turėjote galimybę savaitę lankytis viename JAV akseleratorių. Kuo tai padėjo „Koatum“?

– Į Akrono verslo akseleratorių vykome savaitei. JAV biomedicinos klasteris „Akron Biomedical Corridor“ yra skirtas medicinos technologijoms ir inžinerijos mokslams. Kažkada Akronas buvo pirmasis JAV miestas, pradėjęs pagrindus kaučiuko pramonei. Po to dėmesys nukrypo į medicinos technologijas ir inžineriją. Akronas taip pat turi vieną didžiausių integruotų ligoninių tinklų JAV. Ten užmezgėme daug ryšių. Su vienu jų pradedame kurti naują produktą. Vizitas buvo labai naudingas, o naujas projektas motyvavo toliau rinkti lėšas.

– Ką patartumėte kitiems Baltijos šalių startuoliams, kurie dirba gyvybės mokslų srityje?

– Patarimas paprastas – stengtis kuo greičiau gauti pripažinimą savo produktui. Turiu omenyje ne klinikinius tyrimus, o tai, kad geros reputacijos verslas jūsų produktą įvertina kaip naudingą. Turint tokį užtarimą, nesunkiai atsivers durys, vedančios pirmojo kapitalo link. Investuotojai supranta, kad jei dar nesate pažengęs, neturite ir pinigų produktui gaminti. To jie ir nereikalaus. Jie prašys to, kam daug pinigų nereikia – pramonės srities specialistų nuomonės.

– Kokie artimiausi „Koatum“ planai?

– Šiuo metu baigiame dar vieną investicijų etapą. Mūsų kito etapo tikslas – patekti į JAV rinkos odontologijos sektorių. Kai įgyvendinsime šį tikslą, imsimės ortopedijos. Dar vienas naudingas patarimas startuoliams – suprasti, kad nebus tiek finansų, jog aprėptumėte visas sritis. Todėl reikia pasirinkti vieną ir veikti joje.

Apie forumą „Life Sciences Baltics“

„Life Sciences Baltics“ – tai vienintelis tarptautinis gyvybės mokslų forumas Baltijos šalyse ir vienas iš didžiausių Šiaurės šalių regione. Forume dalyvauja biotechnologijų, farmacijos pramonės ir medicinos prietaisų ekspertai iš viso pasaulio. Forumo metu rengiama konferencija, paroda, B2B susitikimai ir startuolių mokymo programa ir idėjų konkursas. „Life Sciences Baltics“ vyks rugsėjo 26–27 d. Vilniuje, „LITEXPO“ parodų ir kongreso centre. Oficiali šių metų forumo globėja – Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pranešimą paskelbė: Jolita Mažeikienė, VšĮ „Versli Lietuva”

Parašykite komentarą