IT naujienos

Grandininiai laiškai – kas už to slypi?

“Išsiųsk šį laišką dešimčiai draugų arba tau atsitiks nelaimė.” “Persiuntus šį laišką kuo daugiau žmonių tave aplankys sėkmė”. Atpažįstate? Tikriausiai tokių ir panašių elektroninių laiškelių, Skype ar Messenger žinučių esate gavę ne vieną. Tai vadinamieji “grandininiai laiškai”(ang. “chain letter”). Jų turinys gali būti labai įvairus. Grandininiai laiškai skirstomi į tokias rūšis(iš Wikipedijos):

  • Apeliuojantys į sąžinę ir gailestį (mergaitė serga – reikia jai padėti).
  • Apeliuojantys į geranoriškumą (pranešk visiems kaip apsisaugoti nuo infarkto).
  • Perspėjantys apie neegzistuojančius pavojus. Kartais vartotojai klaidinami nurodant kad koks nors jų kompiuteryje esantis sisteminis failas yra virusas arba perspėjami apie virusus, kurių esą nenustato jokios antivirusinės programos.
  • Žadantys naudą jų siuntėjui (jei išsiųsi – gausi kažką). Dažnai pateikiami „įrodymai“ – pasakojimai apie asmenį, kitados išplatinusį laišką ir po to greitai praturtėjusį.
  • Gąsdinantys (jei neišsiųsi šio laiško – tau galas). Dažnai pateikiami „įrodymai“ – pasakojimai apie asmenį, kitados neišplatinusį laiško ir dėl to esą nukentėjusį.
  • Gražios mintys (pasidalink šiomis puikiomis mintimis su draugais).

Nesvarbu koks yra grandininio laiško turinys ar rūšis, visų jų tikslas priversti žmogų persiųsti laišką kuo daugiau žmonių. Būtent taip ir negalima elgtis. Kodėl? Štai tik keletas iš daugelio priežasčių:

1. Grandininis laiškas gali būti apkrėstas virusu ar Trojos arkliu, tad atidarę ir persiuntę jį draugams, apkrėsite savo ir jų kompiuterius.
2. Masinis grandininių laiškų siuntimas apkrauna ir trikdo el.pašto serverių bei kompiuterio tinklų darbą.
3. Kenčiate nuo spam’o? Grandininiai laiškai puiki vieta išgauti jūsų el.pašto adresą. Kaip rodo patirtis, dažnai žmonės nesistengia ištrinti originalaus laiško, kuriame jau matosi krūvele adresų – tiesiog daro “Forward”, surašo savo draugų adresus ir siunčia toliau. Taip net patiems ignoruojant grandininius laiškus jūsų el.pašto adresas gali būti įtrauktas į šią grandinę, na o spameriams telieka susirinkti adresus ir atakuoti jūsų pašto dėžutę begale spamo.
4. Ir svarbiausia, tai tikras laiko švaistymas skaityti ir persiuntinėti grandininius laiškus.


Tad ką darysite kitą kartą gavę grandininį laišką? Teisingai, jūs jo jokiais būdais nepersiųsite kitiems ir įspėsite atsiuntusį asmenį apie grandininių laiškų keliamą grėsmę.

Šaltinis: Žavinta Kiliūtė – Litas.lt

2 Comments

Parašykite komentarą