Verslas

Garsą izoliuojantys langai – nors už lango judri gatvė, viduje tylu

Net energiškai efektyviuose namuose gyventojai kartais priversti klausytis iš kaimyninių butų sklindančių garsų ar gatvės triukšmo. Vienas iš būdų padidinti akustinį komfortą – garsą izoliuojantys langai. 

Gyvenant prie judrios gatvės, netoli geležinkelio, oro uosto ar miesto centre, apsauga nuo nepageidaujamų aplinkos garsų itin reikalinga. Tylesnis būstas yra ne tik komfortiškesnis, bet ir palankesnis sveikatai. Kokia aplinkos triukšmo dalis pateks į pastatą, priklauso nuo lango garso izoliavimo savybių.

UAB „Sumeda“, daugiau nei 20 metų gaminanti medinius ir plastikinius langus, siūlo ir išskirtinį produktą. Sertifikuoti langai su 38 dB ir 44 dB garso izoliacija leidžia mėgautis tyla.

Įmonė atlieka praktinius bandymus

Oro garso izoliavimo koeficientai šiems langams buvo nustatyti naudojant precizinį integruojantį triukšmomatį analizatorių, pozicionuojamą mikrofoną ir daugiakryptį garsiakalbį, bandymus atliekant KTU architektūros ir statybos instituto Statybinės fizikos laboratorijoje pagal LST EN ISO 717-1:2013 standartą. 44 dB reiškia, kad žalingas sveikatai eismo triukšmas 80–90 dB (intensyvi automagistralė ar statybos) gali būti sumažintas iki komfortabilaus 38–44 dB lygio.

„Sumedos“ gamybos direktorius Egidijus Pudžemis pastebi, kad kai kurie rinkos dalyviai į garso izoliacijos reikalavimus žiūri gana paviršutiniškai.

Deklaruoti, kad stiklo paketo izoliacinės savybės atitinka visos lango konstrukcijos rodiklį, pasak jo, nesąžininga.

„Norint pasiekti nurodytos akustinės klasės reikalavimus, įstatyti garsą izoliuojančių stiklų paketą į įprastą medinį ar plastikinį rėmą dažniausiai nepakanka. Garso pralaidumą veikia daug faktorių. Reikalingos papildomos tarpinės, itin stori rėmai. Kad garsas nepraeitų ne tik per gaminį, bet ir per siūles, atliekamas specialus sandarinimas, naudojamos garsą izoliuojančios putos. Svarbus ir lango dydis, tarpai tarp stiklų“, – paaiškina E. Pudžemis.

Kartais tenka atlikti ne vieną bandymą laboratorijoje, kol pasiekiamas reikiamas rodiklis.

Nuo projekto iki montavimo

Bandymai užtikrina, kad gamintojo deklaruojamas rodiklis atitinka galutinį rezultatą ir akustinę klasę pastate. „Sumeda“ yra aprašiusi gamybos technologiją, turi bandymų protokolą. Įmonė savo klientams siūlo pilną aptarnavimo paketą nuo langų sistemų projektavimo ir gamybos iki sumontavimo statinyje.

Garsą izoliuojančių langų poreikis auga

Nors šiuo metu garsą izoliuojantys langai sudaro tik apie 10 proc. įmonės gamybos, projektų vadovas Mindaugas Ražinskas pastebi, kad susidomėjimas auga. Tokie langai dažniausiai naudojami daugiabučiuose, taip pat ir visuomeninės paskirties objektuose, rečiau – individualiuose namuose. Kartais langai su geresne izoliacija dedami vienam fasadui, pavyzdžiui, į gatvės pusę ar šalia kito triukšmo šaltinio.

UAB „Sumeda“ šiuo metu vykdo projektą lėktuvų kilimo-tūpimo zonoje, įgyvendino keletą projektų pačiame Vilniaus centre. M.Ražinskas neabejoja, kad intensyvėjant eismui ir griežtėjant norminių aktų reikalavimams, garso izoliacijos ir didesnio komforto poreikis augs, todėl tokių užsakymų tik daugės.

„Sumeda“ nuotr.

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

Parašykite komentarą