Apie fizinio asmens bankrotą kalbama dar gana mažai. Blogai, kadangi daliai žmonių tai gali būti išsigelbėjimas, kuris padeda išspręsti tuo metu kylančias finansines problemas. Žinoma, bankrutuoti nėra paprasta, darbus reikia palikti specialistams, galiausiai, įvertinti rizikas ir atsakingai priimti bankroto sprendimą.
Bankroto skaičius – auga
Nors teisininkams dažniausiai tenka tvarkyti juridinių asmenų bankroto ribas, tačiau fizinių poreikis – taip pat auga. Ypač šiais laikais, kai skolinimosi galimybės yra labai atviros. Nuo greitųjų kreditų įmonių, kurios paskolas teikia labai lanksčiai iki lizingu parduodančių įmonių, kurios akcentuoja, kad kiekvienas, kuris tik nori, gali įsigyti naują transporto priemonę. Būtent tokios paskolos dažniausiai neįvertinamos, nesusipažįstama su smulkmenomis ir galiausiai tenka ieškoti būdų, kurie gali padėti sumažinti arba visiškai panaikinti skolas. Pirmoji – refinansavimas, o antroji – bankrotas.
Pastebima, kad fizinių asmenų bankroto atvejų padaugėjo ypač po 2009-ųjų krizės. Tai buvo laikas, kai daugelis asmenų nebuvo gebūs susitvarkyti su paskolomis, tad teisininkai gavo labai daug darbo, išsprendė daug bylų kliento naudai, o tai, žinoma, padrąsino žmones plačiau domėtis tokiomis alternatyvomis.
Bankrotų skaičius kiekvienais metais vis labiau auga. Viena 2016-ais metais buvo nagrinėjamos net 777 bylos, 2018-ais metais – 824 bylos vienos apskrities teisme.
Nemokumo samprata fizinių bei juridinių asmenų apibrėžime
Natūralu, kad tiek fizinis, tiek juridinis asmuo turi būti nemokus. Tai yra pati svarbiausia sąlyga, kuri kelia bankrutuojančiam objektui. Nemokumo sąlygos ir tuo pačiu apibrėžimas vis labiau kinta, tad pabandysime aptarti svarbiausius tiek fizinio, tiek juridinio asmens nemokumo apibrėžimus.
Nemokus juridinis asmuo yra apibrėžiamas kaip įmonė, kuri nėra gebi atlikti tam tikrų įsipareigojimų, kurie apibrėžiami sutartyse. Įsipareigojimai gali būti skolų grąžinimas, nugebėjimas apmokėti darbų iš anksto ir panašiai. Lygiai taip pat nemokiomis įmonėmis laikomos tokios, kurios delsia atlikti įsipareigojimus ir tuo pačiu išlaidos viršija pelną.
Juridinių asmens nemokumo įstatyme yra apibrėžiama, kad įmonė turi atitikti du keliamus reikalavimus (tai yra – du nemokumo reikalavimus):
1. Juridinis asmuo yra nemokus tokiu atveju, kai negali vykdyti turtinių prievolių.
2. Juridinis asmuo yra nemokus tokiu atveju, kai jo turimi įsipareigojimai viršija turimo turto vertę.
Gali atrodyti, kad tokių nemokomų įrodymo gavimas yra labai paprastas ir greitas, tačiau praktikoje viskas reikalauja kur kas daugiau laiko.
Lygiai taip pat kaip gali atsitikti įmonių bankrotas (plačiau), gali ir banktrutuoti fizinis asmuo, kuris taip pat yra nemokus. Jam taikomi gana panašūs kriterijai kaip ir įmonei, tik dažniausiai viskas vyksta kitame kontekste. Tiesa, verta pabrėžti, kad mūsų šalyje fiziniai asmenys gali bankrutuoti tik nuo 2013-ųjų metų, tad įstatymas – gana šviežias. Natūralu, kad praktikoje atsiranda tam tikrų neaiškumų, tad be gero teisininko – nei iš vietos.
Daugeliui žmonių iki šiol atrodo, kad fizinis asmens bankrotas reiškia visišką jo skolų nurašymą. Tai nėra tiesa. Bankroto atveju yra sudaromas palankus išsimokėjimo grafikas, tačiau, žinoma, kiek įmanoma sumažinant naštą žmogui, kuris ją neša.
Bankroto žingsniai
Nepriklausomai nuo to, kas bankrutuoja – pirmiausia reikalingas geras teisininkas, kuris gali padėti tinkamai žingsnis po žingsnio atlikti visus bankroto darbus ir tuo pačiu pasiekti kuo didesnę naudą. Tiek įmonė, tiek fizinis asmuo pirmiausia turi nurodyti priežastis – kodėl bankrotas jam yra reikalingas. Žinoma, taip pat kartu turi būti pateikiami ir dokumentai, kurie pagrindžia nurodytas priežastis. Dažniausiai įmonės darbus tvarko teisininkai, tačiau fizinio asmens bankroto atveju – pats asmuo gali rinktis dokumentus, tad jo indėlis ir tuo pačiu atsakomybė – labai svarbi. Žinoma, verta pabrėžti, kad bankroto byla teisme nebus keliama ir tokiu atveju, kai skolos atsirado dėl žmogaus žalingų įpročių: alkoholio, azartinių lošimų. Stengiamasi, kad šis įstatymas padėtų žmonėms kur kas paprasčiau susitvarkyti su tais finansiniais rūpesčiais, kurie kilo dalinai ne dėl jų kaltės, o, pavyzdžiui, situacijos, kuri tuo metu yra šalies ekonomikoje.
Taip pat bankroto atveju žmogus arba įmonė gauna bankroto administratorių, kurios darbas yra sutikrinti visus dokumentus ir tuo pačiu pasirūpinti, kad visa tolimesnė eiga būtų sklandi ir sisteminga. Žinoma, geriausia, kai pats asmuo pasirenkama bankroto administratorius, kurie puikiai išmano šią darbo sferą, tad gali garantuoti, kad sėkmingai bus išspręsta byla įmonės arba asmens pusei. Natūralu, kad atsiranda vis daugiau teisininkų, kurie teikia tokio tipo paslaugas ir tuo pačiu džiaugiasi, kad gali padėti savo klientams susitvarkyti su finansinėmis problemomis.
Svarbiausia atsiminti, kad bet kuriuo atveju bankrotas reikalauja laiko. Byla gali trukti net kelis mėnesius, kurių metu reikės papildomo dokumentų pateikimo. Žinoma, kuo įmonės arba asmuo noriau bendraus su administratoriumi-teisininku, tuo bus galima paprasčiau susitvarkyti su bankrotu ir tuo pačiu greičiau pasiekti norimą rezultatą, kuris galiausiai džiugina laimėta byla. O kokių sąlygų pavyks išvengti ir tuo pačiu koks mokėjimo grafikas bus paskirtas – atsakyti sunku, kadangi kiekvienas atvejis yra labai individualus. Visgi, geras teisininkas visada stengiasi rasti optimaliausią variantą, kuris būtų naudingas jo kliento situacijoje.