Verslas

Finansavimas, prieinamas tik regionams?

ES, Norvegijos, Švedijos ir kitų struktūrinių fondų lėšos programuojamos kasmet. Žinoma, jau kurį laiką vyrauja tendencijos: mokslo ir verslo bendradarbiavimas, klimatui neutralios energetikos skatinimas ir inovacijos, kurias papildo smulkesnės pagalbinės priemonės, pasiekia Lietuvą. Tačiau kurį laiką būtent Sostinės regione įsikūrę verslai laimėdavo konkursus ir pasinaudodavo galimybe finansuoti savo projektus. Tad kas pasikeitė šiais metais?

Daugiau dėmesio regionų konkurencingumui

LEADER iniciatyva, kuri veikia Lietuvoje jau nuo 2007 metų ir yra skirta mažinti atskirtį tarp Sostinės ir Vidurio bei Vakarų regionų, šiais metais itin daug dėmesio skiria mažesnių miestų ir miestelių verslininkams. Dar pavasarį įsibėgėjusios priemonės kviečia verslus teikti paraiškas ir gauti finansavimą savo idėjoms įgyvendinti.

Teigiamas pokytis matomas programavimo logikoje: kviečiama steigti naujus verslus, plėsti darbo vietų pasiūlą ir vykdyti su žemės ūkiu nesusijusią veiklą. Siekiamybė – sukurti konkurencingą aplinką ir paskatinti regionus vytis Sostinę. „Sukaupus 20 metų patirtį galima drąsiai teigti, kad konkursuose dažniausiai laimėdavo Sostinės regione įsikūrę verslai. Priežastys tam ganėtinai logiškos: tie verslai didesni, ambicingesni, ilgiau veikiantys ir dėl savo geografijos turintys daugiau galimybių tiek bendradarbiauti su mokslo bendruomene, tiek pritraukti reikiamus specialistus.“ – įžvalgomis dalinasi Aivaras Subačius, paraiškų konsultantas.

Populiarios priemonės – regionams

Viena ryškiausių tendencijų, kurią jau galima išskirti – populiarių, daug metų veikiančių priemonių, geografijos ribojimas. „Tokios priemonės kaip Ino (InoStartas, InoBranda ir kt.) ar Expo anksčiau buvo prieinamos visoje Lietuvoje registruotiems verslams. Šiais metais matome pokyčius: Expo priemonė padalinta geografiškai ir šiandien Vakarų ir Vidurio regionas gali pretenduoti į Expo klasteris finansavimą, o Sostinės regionas pasinaudoti Expo galimybės pažangiems priemone.“ – teigia getfunded įkūrėjas, Mindaugas Stauskas.

Taip pat TUI Invest priemonė apima tik Vidurio ir Vakarų regioną. Šios priemonės tikslas – sukurti nuoseklią inovacinės veiklos skatinimo sistemą. „Jeigu anksčiau didžioji dalis kuriamų inovacijų, bendradarbiaujant verslui ir mokslo bendruomenei, mus pasiekdavo Sostinės regione, tai dabar agentūros finansiškai skatina likusius Lietuvos miestus ir miestelius vytis. Ilgoje perspektyvoje tai taip pat prisideda prie regionų konkurencingumo didinimo.“ – teigia A. Subačius.

Parašykite komentarą