Studijos

Filmas „Laiškai Sofijai“ parodytas Kazanės tarptautiniame musulmoniško kino festivalyje

Balandžio 25–26 d. Kazanės tarptautinio musulmoniško kino festivalio nekonkursinėje specialioje programoje du kartus rodytas Bobbo Mullano filmas „Laiškai Sofijai“, pasakojantis M. K. Čiurlionio ir jo būsimosios žmonos S. Kymantaitės meilės istoriją ir kartu atskleidžiantis pirmojo XX a. dešimtmečio Vilniaus gyvenimą, lietuviškos kultūros puoselėtojų veiklą, jų santykį su imperine Rusijos valdžia. Į festivalį buvo pakviesti filmo prodiuseris ir pagrindinio vaidmens atlikėjas Čiurlionio provaikaitis pianistas Rokas Zubovas, Sofiją Kymantaitę suvaidinusi aktorė Marija Korenkaitė bei pianistė Sonata Deveikytė-Zubovienė.

Ypatingo dėmesio filmas sulaukė jau iškilmingos festivalio atidarymo ceremonijos metu. Skambant Zubovo atliekamai Čiurlionio muzikai, parodytas filmo vaizdo klipas – vienas iš nedaugelio, įtrauktų į ceremonijos programą. Sveikindamas festivalį, Zubovas paminėjo visai netikėtai paaiškėjusį ryšį tarp Čiurlionio ir Kazanės, kurioje 1880–1882 m., lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, rūpinantis Kazanės universiteto profesoriui B. de Kurtene, buvo išleistas lietuvių kalba Antano Juškos lietuviškų dainų tritomis. Būtent šiuo leidiniu domėjosi Čiurlionis, buvęs pirmuoju lietuvių profesionaliu kompozitoriumi, kuris ėmėsi liaudies dainų harmonizavimo.

Filmo „Laiškai Sofijai“ pirmasis rodymas buvo didesnės Čiurlionio programos Tatarstano tautų draugystės namų koncertų salėje dalis. Programą sudarė R. ir S. Zubovų dueto koncertas bei Čiurlionio nuotraukų, darytų Anapoje 1905 m., parodos atidarymas. Po filmo peržiūros vyko pokalbis su aktoriais. Ne vienas žiūrovas išsakė savo susižavėjimą Marijos Korenkaitės aktoriniu talentu ir jos sukurto personažo įtaiga. Rokas Zubovas sulaukė daugybės klausimų apie patį Čiurlionį ir galimybes susipažinti su jo kūryba nuosekliau. Nuotraukų paroda Tautų draugystės namuose veiks iki birželio 7 d.

Projekto partneris – Lietuvos kultūros institutas.

Organizatorių nuotraukoje – Rokas Zubovas Kazanės festivalio atidarymo ceremonijoje.

Pranešimą paskelbė: Ramūnas Korsakas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Parašykite komentarą