Verslas

FACTI tarpinėje ataskaitoje – globalios finansų sistemos problemos

Ketvirtadienis, rugsėjo 24 d. (Vilnius). Šiandien Jungtinių Tautų (JT) įsteigta ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama Aukšto lygio komisija, atsakinga už tarptautinę finansinę atskaitomybę, skaidrumą ir sąžiningumą (Financial Accountability, Transparency and Integrity – FACTI), paskelbė tarpinę ataskaitą.

Ataskaitoje aptartas šalių, ypač tų, kurioms trūksta lėšų, finansavimo klausimas, finansinių resursų praradimo problema, taip pat dėl COVID-19 iškilę iššūkiai.

Tarpinėje ataskaitoje teigiama, kad pasaulis kasmet patiria milijardinius nuostolius dėl įmonių pelno perkėlimo, privataus turto slėpimo „mokesčių rojaus“ šalyse, pinigų plovimo. Problemas finansinėje sistemoje dar labiau paaštrino ir prasidėjęs COVID-19. Valdžios institucijos dar negeba susitarti dėl šių problemų ir jų sprendimų, todėl išteklius, kurie galėtų padėti pasaulio neturtingiausiesiems, pasisavina piktnaudžiavimas mokesčiais, korupcija, finansiniai nusikaltimai.

FACTI komisija ragina valstybes nuosekliau ir aktyviau bendradarbiauti mokesčių srityje, nagrinėjant ginčus ar vertinant skaitmeninei ekonomikai taikomus mokesčius.

Ekspertų grupės parengta globalios finansų sistemos analize siekiama paskatinti diskusijas ir aptarimus tarp politikos formuotojų. Baigiamosios rekomendacijos ir pagrindinės išvados bus įtrauktos į galutinę 2021 m. vasario mėnesio FACTI ataskaitą pagal mandatą, kurį suteikė JT Generalinė Asamblėja ir JT Ekonomikos ir socialinių reikalų taryba (ECOSOC).

FACTI komisijos, kuriai kartu su Prezidente D. Grybauskaite vadovauja ir buvęs Nigerijos ministras pirmininkas Ibrahimas Mayaki, nariai – įvairių šalių politikai, akademinės bendruomenės, pilietinės visuomenės ir nepriklausomo sektoriaus atstovai. Komisija rengia rekomendacijas, kaip įveikti tarptautinės institucinės ir teisinės sistemos, susijusios su finansine atskaitomybe ir skaidrumu, spragas bei pažeidžiamumą. 

Visą tarpinę ataskaitą galima parsisiųsti čia: http://bit.ly/FACTI_InterimReport

Pranešimą paskelbė: Goda Bacenskienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą