Įvairenybės

Europos Komisijos ENSREG misija: Baltarusijos AE streso testai negali skirtis nuo Europos atominių elektrinių streso testų

Europos Komisijos misija liepos pradžioje paskelbė Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje atliktų streso testų peržiūros rezultatus. Išvadose parašyta, kad apskritai  elektrinė atitinka tarptautines saugos normas, tačiau pateikta ir rekomendacijų, į kurias turi būti atsižvelgta Baltarusijos Nacionaliniame veiksmų plane, o  saugos stiprinimo klausimai – konkrečiuose techniniuose sprendimuose.

Lietuvoje komentuojant  pačius streso testus buvo daug kartų pabrėžta, jog jie neaprėpė visų klausimų,  rūpimų mūsų šaliai. Pavyzdžiui, dėl aikštelės pasirinkimo ir sostinės artumo, galimos lėktuvo katastrofos, seisminės saugos.

Skelbdami išvadas, ENSREG atstovai daug ką paaiškino.  Visa streso testų metodologija grindžiama konkrečiais tikrinimo visoje ES modeliais. Aptariama labai daug klausimų, atsižvelgiama į  suinteresuotų šalių klausimus, tačiau griežtai streso testų procedūros ribose. O ji visiems vienoda. Nagrinėjamos trys plačios temos:

  • ekstremalūs įvykiai, susiję su gamtos reiškiniais (žemės drebėjimais, potvyniais, ekstremaliomis gamtos sąlygomis),
  • veiksmai, kurių imasi elektrinės personalas, jei ilgai netiekiama elektros energija/arba neveikia galutinis šilumos sugėriklis,
  • sunkios avarijos valdymas.

Ar šiame sąraše numatytas  kitos valstybės  didelių miestų artumas? Štai Vilnius yra už 50 km nuo Baltarusijos atominės elektrinės statybos aikštelės.

„Svarbu, kad ir Baltarusijoje, ir Didžiojoje  Britanijoje, ir Slovakijoje koncepcija būtų vienoda. Jūs gi norite pridėti klausimą, neįeinantį  į šią dalį“, – apie Lietuvos pretenzijas ir priminimus aptariant išvadas  kalbėjo Europos Komisijos misijos atstovas  britas Mark Foy.   

„Išnagrinėta daugiau kaip 460 klausimų. Tiek klausimų  nebuvo nagrinėta peržiūrint streso testus kitose pasaulio šalyse“, – pridūrė jis.

Tai, kaip teigė ES partnerių tikrinimo komandos nariai, nereiškia, jog kaimynai neturėtų ar negalėtų užduoti ir kitų klausimų, o visuomenė – reikalauti atsakymų. Bet konkrečiai ES streso testai negali būti vienu atveju siauresni, o kitu – nuodugnesni. Yra bendras standartas, ir jis taikomas visiems – nepriklausomai  nuo bet kokio politinio konteksto ar emocijų.  Ir šiuo atveju pateikta konkreti išvada: elektrinė atitinka tarptautines saugos normas, tačiau esama krypčių, kuriomis galima sustiprinti saugą, todėl Baltarusijai pateikta konkrečių rekomendacijų.

Išsamiau apie jas  –  kitose publikacijose.

Skelbiant Baltarusijos atominės elektrinės streso testų peržiūros rezultatus Briuselyje savaitraščio „Litovskij kurjer“ korespondentas buvo vienintelis Lietuvos žiniasklaidos atstovas. Gauta informacija skelbiama savaitraščio puslapiuose ir leidinio tinklalapyje.

Pranešimą paskelbė: MSol&Com komanda, UAB MSol&Com

Parašykite komentarą