Verslas

Europos centrinis bankas įspėjo Lietuvą dėl bankų pelno mokesčio keliamų grėsmių

Europos centrinis bankas (ECB) pasisakė dėl Seimo iniciatyvų papildomai apmokestinti bankus: oficialioje nuomonėje akcentuojama, kad dėl pelno mokesčio padidinimą daliai sektoriaus įmonių numatančio įstatymo turi būti atliktas išsamus tokio mokesčio įvedimo poveikio vertinimas.

Tuo pačiu pagrindinė Europos bankininkystės institucija priminė Lietuvai prievolę dėl visų įstatymų projektų, taikomų finansų institucijoms ir darančių esminę įtaką finansų institucijų bei rinkų stabilumui, konsultuotis su ECB.

Kaip teigiama ECB rašte, neapgalvotas mokesčių įvedimas esą gali paskatinti tam tikrus bankus mažinti savo veiklos apimtį bei galėtų lemti, kad jie siūlytų mažiau palankias sąlygas savo klientams. Visa tai taip pat mažintų galimybes gauti kreditą ir sukurtų netikrumą bankų atžvilgiu.

ECB turėjo pastabų ir dėl pajamų, kurias valstybė gautų iš tokių mokesčių, panaudojimo. Jų skyrimas bendriesiems biudžeto tikslams, centrinio banko vertinimu, nėra pageidaujamas dėl žalos kreditų teikimui ir poveikio realiosios ekonomikos augimui – tokios pajamos esą turėtų būti atskirtos ir nenaudojamos bendro fiskalinio konsolidavimo tikslams.

Teigiama, kad šis ir kiti tiksliniai mokesčiai gali sukurti bankams nepagrįstą naštą. Todėl prieš įgyvendinant sumanytą apmokestinimą, turi būti nuodugniai išanalizuotos neigiamos pasekmės bankų sektoriui.

Be kita ko, ECB atskiru punktu išreiškė susirūpinimą dėl Seimo atidėto finansų rinkos dalyvių turto mokesčio įstatymo projekto, pasiūlyto Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos. Anot centrinio banko, šis „įstatymo projektas gali turėti esminį neigiamą poveikį Lietuvos finansų sistemai ir gali lemti nepageidaujamą banko veiklos modelių iškraipymą“. Todėl ECB primygtinai ragina Lietuvos institucijas įvertinti, kokį poveikį šio mokesčio įvedimas turėtų Lietuvos finansų sistemos stabilumui.

Lietuvos bankų asociacija, vienijanti 17-a finansų ir kredito sektoriaus įmonių, šią savaitę kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą prašydama vetuoti Seimo pakeistą ir abejonių dėl konstitucingumo keliantį Pelno mokesčio įstatymą, kurio pagrindu išskirtinai tik bankams ir kredito unijoms nuo Naujųjų metų turi būti taikomas papildomas 5 proc. pelno mokestis.

Visa nuomonė publikuota ECB interneto svetainėje: https://bit.ly/2PJE65r

Pranešimą paskelbė: Valerija Lebedeva, Lietuvos bankų asociacija

Parašykite komentarą