Investicijos

Euras: bijoma ne pačios valiutos, o savęs

„Parduotuvėje apžiūrinėjome sodo baldų komplektą. Net suplojau pamačiusi jo kainą, vos 200 Lt. Tačiau greitai suvokiau, jog žiūriu į kainą eurais, kuri daug malonesnė akiai, nei šalimais tokiu pat šriftu ir dydžiu užrašyta kaina litais“, pasakoja pirkėja po apsilankymo prekybos centre, kuriame jau dabar lygiagrečiai, o ne mažu šriftu pateikiamos kainos eurais. Tai dažna reakcija ir dažniausiai baisus ne taps euras ar valiutos pasikeitimas, o to jausmo, kuomet viskas parduotuvėje bus „taip pigu“.

Valiutu kursai nėra tas dalykas su kuriuo paprastas lietuvis susidurtų itin dažnai, tačiau ko gero kiekvienas žino, jog euro kursas yra 3,4528. Tai nelengvas skaičius visiems, kurie norės greitai persiskaičiuoti ir įsivertinti kokia yra prekės kaina „pagal seną“. O juk būtent tas „pagal seną“ ir bus geriausia kontrolė, leisianti lengviau suprasti ar kaina yra padorumo ribose ar jau yra brangi. Dabar pieno pakelis kainuojantis apie 3 litus, vėliau nesieks net euro, o degtukų dėžutė vos kelis euro centus. Tad tokios mažos kainos gali sukelti įspūdį, jog viskas pigu ir atlyginimas bus išleista pamiršus, jog jis taip pat dabar yra vos kiek daugiau nei 500 eurų, o ne apie 2000Lt.

Psichologiškai tokie pasikeitimai itin slegia. Nors jaunesni žmonės to kol kas nesureikšmina ir mokysis iš savo klaidų jau įvedus naują valiutą, o vyresnieji tam ruošiasi atitinkamai. Parduotuvėje prisikrovusi pilną krepšį įvairių maisto produktų, močiutė pripažino, jog jau dabar pasidomėjo valiutų kursais ir pasikeitė keliasdešimt litų į eurus, kad galėtų ramiai apčiupinėti ir prie jų priprasti. Taip pat ji patvirtino, jog pilnas vežimėlis prekių yra ne pasiruošimas karui, bet euro įvedimui: „bijosiu pirmomis dienomis eiti į parduotuvę, kad visko neišleisčiau, tai pamažu kaupiu sandėliuką negendančių produktų – kruopų, miltų, cukraus, tualetinio popieriaus, kad po valiutos pakeitimo turėčiau kuriam laikui“. Ir ne viena ši močiutė taip elgiasi. Baimė nesusitvarkyti su pokyčiais ir išleisti pensiją per pirmąją savaitę jau dabar neramina daugybę vyresnių žmonių.

Parašykite komentarą