Įvairenybės

ES privalo išlikti patikima partnere nutraukiant branduolinės jėgainės eksploatavimą

Strasbūras, 2019 m. sausio 17 d. – Didžioji dauguma Europos Parlamento narių (569 už, 17 prieš, 32 susilaikė) ką tik balsavo dėl didesnės Europos Komisijos paramos Lietuvai skyrimo Ignalinos atominės jėgainės eksploatavimo nutraukimui. EP nariai pasisakė už tai, kad ES 2021–2027 m. biudžete Ignalinos programai skirtų ne 552 mln. EUR, kaip savo pasiūlyme buvo numačiusi Europos Komisija, o trečdaliu daugiau – 780 mln. EUR.

Galutinis dviejų Černobylio tipo reaktorių eksploatavimo nutraukimas turi būti užbaigtas 2038 m. Lietuvos derybų dėl stojimo į ES metu buvo susitarta, kad, tapusi Sąjungos nare, Lietuva uždarys nesaugią ir visai Europai grėsmę keliančią Ignalinos atominę jėgainę, o ES, savo ruožtu, uždarymo darbų finansavimui suteiks „adekvačią“ paramą.

Rebecca Harms, EP Žaliųjų frakcijos/ELA pranešėja Ignalinos AE uždarymo finansavimo klausimu, taip komentuoja šiandienos balsavimo rezultatus: „Europos Sąjunga turi būti patikima Lietuvos partnere nutraukiant Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimą. Europos Parlamentas siunčia stiprų pasitikėjimo signalą, kad remia Lietuvos žmones uždarant pasenusią Ignalinos atominę jėgainę“.

Pranešėjos teigimu, branduolinė energetika – brangi ir labai rizikinga technologija. Europos Komisija turi laikytis savo pažadų tam, kad brangūs išmontavimo darbai būtų atlikti saugiai ir kaip įmanoma greičiau, tuo pačiu užtikrinant, kad Lietuvos modelis taptų pavyzdiniu atominės jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektu. To reikalauja Europos Sąjungos piliečių saugumo interesų apsauga. Galutinis dviejų Černobylio tipo reaktorių eksploatavimo nutraukimas turi būti užbaigtas 2038 m. Europos Sąjunga taip pat turi prisidėti ir prie saugaus bei nuolatinio branduolinių atliekų tvarkymo.

Lietuvos europarlamentaras Bronis Ropė, EP Žaliųjų frakcijos/ELA narys, sako: „Kaip buvęs ilgametis Ignalinos rajono meras labai džiaugiuosi šiandienos balsavimo rezultatais. Europos Parlamentas išreiškė precedento neturinčią paramą Lietuvai. Ypatingai svarbu tai, kad buvo atmestas Europos Komisijos pasiūlymas padidinti Lietuvos indėlį Ignalinos programoje, sumažinant Sąjungos ko-finansavimo dalį. Tai būtų neteisinga Lietuvos atžvilgiu. Stojimo sutartyje nenumatytas joks privalomas Lietuvos finansinis indėlis. Lietuva prie uždarymo programos kaštų prisideda geranoriškai, 14 proc. Toks procentas ir turi išlikti, o ne didėti iki 20 proc., kaip kad savo pasiūlyme buvo numačiusi Europos Komisija“.

Be to, Bronis Ropė ragina nepamiršti, kad be jėgainės uždarymo darbų ko-finansavimo Lietuvai dar tenka pareiga išspręsti gilias socialines problemas, atsiradusias regione po didžiausio darbdavio – Ignalinos AE uždarymo. Ignalinos programa šių problemų sprendimų nenumato ir nebefinansuoja, tad Lietuva privalo rasti kitus šaltinius, kurie sumažintų bedarbystę bei suteiktų naują perspektyvą Ignalinos regiono žmonėms.

Pranešimą paskelbė: Liutauras Ulevičius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Parašykite komentarą