Įvairenybės

Darbą pradeda VERT pirmininkas Renatas Pocius

2021 m. sausio 21 d. darbą pradeda Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius. Prieš paskiriant VERT pirmininku, R. Pocius ėjo pirmininko pavaduotojo pareigas, savo karjerą šioje institucijoje jis pradėjo prieš beveik 19 metų.

„Artimiausiems penkeriems metams uždavinių turime tikrai daug. Energetikos sektoriuje nemažai   darbų yra didelės apimties ir reikalauja tiek žmogiškųjų išteklių, tiek laiko. Tačiau noriu akcentuoti, kad šiandien pats sektorius išgyvena tam tikrą transformacijos periodą, kai elektros, gamtinių dujų, šilumos ir vandens sektoriuose vartotojas nėra tik pasyvus žaidėjas, o skatinamas aktyviai dalyvauti“, – pabrėžė VERT pirmininkas R. Pocius.  

Vieni iš laukiančių darbų yra buitinių vartotojų elektros rinkos liberalizavimo II ir  III etapai, kurie palies beveik 1,4 mln. gyventojų. Pernai prasidėjęs procesas – I etapu nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko 93 proc. daugiausia elektros suvartojančių gyventojų – praėjo sklandžiai, tačiau dabar laukia gerokai didesnis iššūkis ir VERT turėtų tapti viena iš pagrindinių institucijų, kuri ne tik turi reaguoti į kylančias problemas, bet veikti proaktyviai: reguliuotojas turi eiti pas vartotojus, juos edukuoti – tokia praktika buvo taikoma kitose ES šalyse ir labai pasiteisino.

Iš šalies dažnai atrodo, kad pagrindinė energetikos reguliuotojo funkcija – kainų ir tarifų nustatymas, tačiau reguliavimas apima ne tik kainų nustatymą. Pavyzdžiui, elektros ir gamtinių dujų sektoriuose tai sudaro maždaug 5–10 proc. darbo. Kur kas didesnis įdirbis reikalingas sukurti taisykles, tam tikrą reguliavimo mechanizmą, kad rinka veiktų efektyviai ir teiktų maksimalią naudą vartotojui.

Norint tinkamai įgyvendinti ateityje laukiančias užduotis, daug dėmesio bus skiriama ne tik rutininėms užduotims. Šiandien būtina kalbėti apie Žaliojo kurso ir 4-ojo energetikos paketo įgyvendinimą, vienas iš svarbiausių prioritetų bus inovacijų diegimas tiek VERT veikloje (skaitmenizavimas, maksimaliai pagal galimybes perkeliant paslaugas į el. erdvę, dirbtinio intelekto diegimas ir kt.), tiek energetikos įmonių skatinimas diegti inovacijas, kartu mažinant joms administracinę naštą. Taip pat artimiausiu metu, planuojama, VERT bus pavesta nauja funkcijaatliekų tvarkymo sektoriaus reguliavimas, čia svarbiausias keliamas tikslas – diegti tokią kainodarą, kuri pirmiausia skatintų gyventojus rūšiuoti atliekas.

„Darbuotojas-ekspertas yra pagrindinis institucijos turtas. Šiandien VERT‘e yra daugiau nei du šimtai ekonominės, techninės, teisinės ir kitų sričių specialistų. Mano tikslas – būti ne tik vadovu, bet kartu aktyviai prisidėti prie užduočių įgyvendinimo, todėl esu pasirengęs visada padėti ir patarti“, – teigė VERT pirmininkas.

*****

Taip pat galite paklausyti VERT pirmininko R. Pociaus interviu LRT radijo laidoje „Aukso amžius“.

Pranešimą paskelbė: Aistė Griškonytė, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba

Parašykite komentarą