Verslas

DAO įmonių privalumai ir trūkumai

Būkime sąžiningi ir teisingi – DAO būdas yra tinkamas ne visiems. Taip, tai iš tiesų naujoviška ir inovatyvu, bet toks valdymo būdas turi savų pliusų ir minusų.

Apie ką mes čia?

DAO – tai decentralizuota autonominė organizacija, kuri neturi tradicinės vadovybės – direktoriaus, prezidento, valdybos pirmininko. Neturi ir vidutinės grandies vadovų, nes sprendimai priimami absoliučiai visų darbuotojų naudojant decentralizuotas grandines (blockchain), kurių pagrindas yra virtualūs tokenai – žetonai, nurodantys, kiek balsų turi kiekvienas darbuotojas. Kitaip tariant, įmonėje nėra nei vieno vadovo, visi darbuotojai veikia be vadovybės.

DAO įmonių privalumai

  1. Skaidrumas. Visų pirma, decentralizuota organizacija pasižymi savo skaidrumu. Kadangi darbuotojai pačioje pradžioje gauna vienodą tokenų kiekį, visi žino, kas lemia sprendimus ir kiek gauna pinigų, jei atlyginimas mokamas pagal turimų tokenų kiekį. Taip pat mažėja interesų konfliktų ir suinteresuotų grupuočių veiklos galimybės. Juk visi žino, kas kiek tokenų turi ir kas lemia vienus ar kitus sprendimus.
  2. Darbuotojų motyvacija. Darbuotojams nereikia įtikti vadovybei, todėl pagerėja motyvacija. Jei darbuotojas stengiasi ir įmonei padaro didelį indėlį, jam suteikiami papildomi tokenai, o kartu ir didesnė sprendimo teisė, bei finansinė paskata, kuri skaičiuojama pagal turimų tokenų kiekį.
  3. Greitas sprendimų priėmimas. Didesnėse tradicinėse įmonėse tam tikrų sprendimų priėmimas gali užtrukti mėnesius. DAO įmonėje visi sprendimai priimami per 15 minučių kiekvieną rytą, kai visi darbuotojai prisijungia prie savo vidinio tinklo paskyros ir pamato, kad reikia balsuoti už kelis klausimus. Greitas vidinis referendumas…
  4. Labai aiškus įmonės tikslas. DAO kompanijos išsiskiria tuo, kad darbuotojai dirba tam, kad pasiektų specifinius labai konkrečiai įvardintus tikslus. Tradicinėse įmonėse yra labai didelė problema, kai tikslai neaiškūs, todėl darbuotojus sunku motyvuoti, jie nesupranta, dėl ko dirba ir kam tai naudinga. DAO atveju tikslai įvardinami itin aiškiai, pavyzdžiui, uždirbti ir darbuotojams išdalinti 1 milijoną eurų; gauti 100 000 unikalių lankytojų puslapyje per mėnesį; pritraukti 100 milijonų eurų investicijas ir t.t.
  5. Darbuotojų įsitraukimas. Darbuotojų įsitraukimas yra šiuolaikinės ekonomikos viena iš ašių, nes tai tiesiogiai turi įtakos motyvacijai ir rezultatams. Kai darbuotojai neįtraukiami pakankamai, jie jaučiasi nesuprasti, nereikalingi, nežino, kam ir dėl ko turėtų stengtis, nes pinigai ne visada yra motyvuojanti dalis. DAO atveju, visi darbuotojai yra įtraukiami į sprendimų priėmimą, visų nuomonė išklausoma, nes prieš kai kuriuos sprendimus vyksta virtuali diskusija, keičiamasi komentarais, darbuotojai biure tam tikrus klausimus aptaria individualiai.

Apibendrinant aiškėja tam tikra tendencija – DAO įmonėse labai rūpinamasi darbuotojų motyvacija, kad jie galėtų dirbti efektyviau.

DAO įmonių trūkumai

Privalumus aptarėme, bet ar yra trūkumų? Pasirodo, jų yra, kad ir kokia idiliška ta DAO atrodytų.

  1. Technologijos. Sprendimų priėmimas vyksta prisijungus prie vidinio įmonės tinklo, naudojant savotišką socialinį tinklą tarp darbuotojų. Kažkas nutinka su serveriu ir laikinai ši funkcija negalioja. Tai gali turėti įtakos tam tikrų sprendimų priėmimo eigai.
  2. Netikslūs kontraktai. Visų darbuotojų kontraktai turi būti labai tikslūs ir tinkamai surašyti. Priešingu atveju kai kurie darbuotojai gali gauti daugiau sprendimų galios ir išnaudoti savo tokenų pranašumus prieš kitus darbuotojus. Ar iš tikrųjų visiems darbuotojams yra vienodos galimybės gauti daugiau tokenų?
  3. Mentorystės trūkumas. Tradicinėse įmonėse skyriaus vadovas kartu yra ir savotiškas mentorius, padedantis naujiems darbuotojams įsilieti į kolektyvą, geriau suprasti įmonės veiklą ir taip pagerinti darbuotojo asmeninį produktyvumą. Nebelikus tokių vadovų išryškėja mentorystės trūkumas. Kas pamokys naujokus dirbti? Kartais instrukcijos PDF prezentacijoje gali būti nepakankamos, reikia ir gyvo bendravimo.

Trūkumų nėra daug, tačiau jie nesunkiai pašalinami tobulinant kontraktus.

Ar Lietuvoje yra tokių įmonių? Taip, yra. Tai naujienų portalas 77.lt, kuris veikia labai panašiu principu, bet čia prisideda kitos specifikos – koks turinys bus reitinguojamas aukščiau ir geriau . Bet apie tai – kitame straipsnyje.

Parašykite komentarą