VPT toliau tęsia su COVID-19 susijusių pirkimų sutarčių stebėseną. Be anksčiau apibendrintų apsaugos priemonių, skirtų kovai su COVID-19, transportavimo paslaugų sutarčių, susijusių su COVID-19, prekių ir paslaugų sutarčių (greitųjų testų, reagentų, apgyvendinimo, maitinimo, viešinimo, ekspertų, draudimo nuo COVID-19), šį kartą įtrauktos sutartys, susijusios su COVID-19 sukeltų pasekmių mažinimui skirtomis lėšomis keliams atviru formatu.
Pagal Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą valstybinės ir vietinės reikšmės keliams ir septyniais Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro įsakymais skirta 150 mln. eurų, iš kurių 1,5 mln. skirta LAKD už lėšų administravimą ir jų panaudojimo kontrolę. Apie 148,5 mln. skirta 60-čiai savivaldybių ir LAKD valstybinės bei vietinės reikšmės kelių rangos, rekonstrukcijos ir remonto darbams atlikti visos Lietuvos teritorijoje. Didžioji dalis šių pirkimų vykdytojų, net 54%, rinkosi supaprastintus atviruosius konkursus, 38% pasirinko mažos vertės pirkimus ir po 4% pasidalino atviruosius konkursus arba preliminarias sutartis pasirinkusios savivaldybės. Didžiausią finansavimą gavo Kauno miesto savivaldybės administracija – 11,71 mln. eurų, Vilniaus rajono savivaldybės administracija – 9,5 mln. eurų ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija – 7,5 mln. Eurų. Pagal savivaldybėse dominuojančius tiekėjus išsiskiria Utenos rajono savivaldybės administracija, paskelbusi 8 pirkimus – visus laimėjo UAB „Aukštaitijos traktas“, Alytaus miesto savivaldybės administracija su 11 pirkimų, iš kurių 6 laimėjo UAB ,,Alkesta“, Kėdainių rajono savivaldybės administracija su 11 pirkimų, iš kurių 6 laimėjo AB ,,Kelių priežiūra“ bei Raseinių rajono savivaldybės administracija, paskelbusi 8 pirkimus, iš kurių 5 laimėjo UAB ,,Helanas“.
Atlikus išsamią šios kategorijos pirkimų sutarčių analizę, išryškėjo tai, kad lėšos, skirtos valstybinės bei vietinės reikšmės keliams, siekiant sumažinti COVID-19 sukeltas pasekmes, pasiekė ir tikslines grupes – regionuose pritraukti smulkūs ir vidutiniai tiekėjai, tokie kaip UAB „Sparkus“, UAB „Vigatas“, UAB „Rolana“, UAB „Nerda“, Žemės ūkio kooperatyvas „Dobilas“ ir kt. Analizės atlikimo metu VPT specialistų nustatytos viešinimo klaidos buvo ištaisytos – informuotos savivaldybės, kurios viešindamos sutartis nurodė klaidingus pirkimų numerius, nepaviešino pirkimų procedūrų ataskaitų bei pasirašytų sutarčių.
Norime atkreipti pirkimų vykdytojų dėmesį ir paraginti pasitikrinti, ar visos jų sudarytos sutartys, susijusios su COVID-19, patenka į VPT atliekamą stebėseną. Jei matote, kad ne visos, prašome patikslinti jau paskelbtų CVP IS sutarčių objektą, įrašant raktinį žodį – COVID-19, bei informuoti VPT, jeigu sutartys nepateko į COVID-19 suvestinę.
VPT nuolat atnaujina šių sutarčių duomenis, todėl patikslinta sutarčių informacijos stebėsena teikiama atviru formatu bei toliau bus galimybė analizuoti tikslesnius su COVID-19 susijusių sutarčių duomenis https://vpt.lrv.lt/lt/priemones-kovai-su-covid-19. Atsižvelgiant į naujausios redakcijos Susisiekimo ministerijos ministro įsakymus, bus dar kartą tikslinama šių sutarčių informacija.
Pranešimą paskelbė: Vygandas Kieras, Viešųjų pirkimų tarnyba