Studijos

Būsimieji žemės ūkio specialistai skatinami valstybinėmis stipendijomis

Ekspertai prognozuoja, kad jei dabartinės gyventojų skaičiaus, mitybos įpročių ir maisto atliekų valdymo tendencijos išliks, žemės ūkio produkcijos poreikis iki 2050 metų padidės 60 proc.

 Žemės ūkio ministerijos užsakymu atlikti naujausi tyrimai rodo, kad 2021–2024 metais žemės ūkio sektoriui vidutiniškai kasmet reikės 1846 specialistų. ES tyrimai rodo lygiai tą patį – Europoje žemės ūkio specialisto profesija tampa viena paklausiausių ateities profesijų.

Atsižvelgdama  į ekspertų teikiamus duomenis ir agroverslo įmonių reiškiamą nerimą dėl nuolatinio darbuotojų stygiaus, LR Vyriausybė priėmė nutarimą nuo šio rugsėjo kiekvieną mėnesį skirti 200 eurų dydžio stipendijas pirmakursiams, įstojusiems į studijų programas, kurių veikla susijusi su žemės ūkiu. Stipendijas gaus į valstybės finansuojamas vietas įstoję studentai, studijuojantieji be akademinių skolų.

Žemės ūkio ministerija stipendijas skiria  studentams, pasirinkusiems šias Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos studijų programas: „Agronomija“, „Maisto kokybė ir sauga“, „Vandens ir žemės inžinerija (akvakultūros inžinerijos, hidrotechnikos bei žemėtvarkos specializacijos)“ bei „Žemės ūkio mechanikos inžinerija“.

VDU ŽŪA kanclerio prof. Antano Maziliausko teigimu, šis valstybės žingsnis yra postūmis į Lietuvos ateitį. „Vis sparčiau modernėjančiame ir globalėjančiame agroverslo sektoriuje universitetinį išsilavinimą įgijusių specialistų gyvybiškai stinga jau šiandien, o artimiausią dešimtmetį sektoriaus laukia nauji ir itin atsakingi uždaviniai – jam reikės tuo pačiu metu tenkinti augantį visuomenės poreikį apsirūpinti kokybišku maistu ir reikšmingai prisidėti prie to, kad Europa iki 2050 m. taptų pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu“, – teigia VDU ŽUA profesorius ir priduria, kad žemės ūkis yra viena perspektyviausių sričių kurti inovacijoms, diegti išmaniąsias technologijas, ieškoti naujų automatizavimo, robotikos, duomenų analizės sprendimų, kurie užtikrintų aplinkai draugišką efektyvią gamybą bei atsakingą ir tvarų gamtos išteklių naudojimą.

Šiems tikslams įgyvendinti būtini šiuolaikiškas, tarpdisciplinines studijų programas baigę profesionalai, gebantys prisiimti naujus lyderystės iššūkius. VDU ŽŪA studentams suteikiama galimybė patiems susikomplektuoti savo kompetencijų paketą iš papildomai pasirenkamų  dalykų.

Agroverslo įmonės „EWA“ direktorius Gediminas Kvietkauskas griauna visus mitus apie žemės ūkį ir tikina, kad į šį verslą jaunimas grįžta turėdamas kitokį požiūrį, siekį kurti ir valdyti modernias technologijas. Pašnekovas įsitikinęs – žemės ūkis niekada negali išnykti, nes jo  svarbą diktuoja kokybiško maisto poreikis visame pasaulyje.

 „Šiandien darbas žemės ūkyje netgi nebūtinai turi vykti kaime, nes sektorius aprėpia labai plataus spektro žinių ir patirčių lauką.  Žemės ūkyje šiuo metu galima tobulinti savo kompetencijas  nuo agronominių iki finansinių žinių, nuo inžinerinių sprendimų paieškų iki kūrybinių gebėjimų. Jei žmogui pavyksta sėkmingai save realizuoti žemės ūkyje, jam pavyks ir kitose srityse“, – įsitikinęs G. Kvietkauskas.

Plačiau apie studijas VDU Žemės ūkio akademijoje.

Pranešimą paskelbė: Rimgailė Dikšaitė, Vytauto Didžiojo universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą