Verslas

Bronis Ropė: „Turi būti pradėtas svarstyti laikinas kainų reguliavimas“

Įvertinus jau pastebimus COVID-19 pandemijos neigiamus padarinius socialinei bei ekonominei situacijai ir prognozuojant galimą dar stipresnį poveikį ekonomikai, Europos Parlamento narys Bronis Ropė siūlo Lietuvos Respublikos Vyriausybei svarstyti laikiną būtiniausių produktų kainų reguliavimo galimybę.

Pasiūlymą europarlamentaras argumentuoja siekiu apsaugoti maisto žaliavų tiekėjus bei maisto produktų vartotojus nuo nepagrįsto būtiniausių produktų kainų svyravimo ekstremalios situacijos metu, kai susidaro sąlygos dideliems kainų nukrypimams nuo vertės. „Žemės ūkio ministras Vyriausybės pasitarime jau užsiminė apie galimai reikalingą žemės ūkio produkcijos kainų fiksavimą nuo tam tikros datos, nes yra atvejų, kai žaliavinę maisto produkciją tiekiantiems ūkininkams perdirbėjai pasiūlė žemesnę kainą, pasiteisinant krizine situacija. Tuo tarpu pasigirsta pirmosios žinios, kad vartotojams kai kurių maisto produktų kainos gali kilti. Būtina ieškoti sprendimų, kad būtų išvengta nesąžiningos komercinės praktikos kai kuriose grandyse, pasinaudojus krizine situacija, – teigia B. Ropė. – Taip pat reiktų svarstyti ir kai kurių būtiniausių medicininių bei buitinių priemonių kainų reguliavimą“.

Anot B. Ropės, ekstremalios situacijos atveju kainų reguliavimas galėtų būti adekvati laikinoji priemonė, leidžianti išvengti nepagrįstų nuostolių ūkininkams, tiekiantiems žaliavinę žemės ūkio produkciją perdirbimui, ir užtikrinanti adekvačias maisto produktų kainas vartotojams. Europarlamentaro teigimu, tokiam sprendimui Vyriausybė turi pakankamai resursų ir kompetencijos. „Kas yra valstybinis kainų reguliavimas? Tai nėra kažkas naujo. Tai ne vienoje srityje šiuo metu veikianti kainų kontrolės priemonė. Lietuvoje jau yra išplėtota institucijų sistema, kompetentingai vykdanti šią funkciją, remiantis teisės aktais ir veikiančiomis metodikomis. Kainų reguliavimas – tai tarimasis su Vyriausybe, kai tiekėjas informuoja atitinkamas institucijas apie planuojamą kainų keitimą ir pateikia tokio sprendimo argumentus.“

Šiuo metu Lietuvoje veikia Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, kurios pagrindinis  uždavinys yra prižiūrėti elektros energijos, gamtinių dujų, šilumos ir vandens ūkio rinkas įstatymų nustatyta tvarka. Lietuvos žemės ūkio kainų stebėsenos funkciją atlieka Žemės ūkio ministerijai pavaldžios institucijos.

Pranešimą paskelbė: Kristina Tomilina, Europos Parlamento narys Bronis Ropė

Parašykite komentarą