Įvairenybės

Baltarusija iš anksto paskelbė apie svarstomas Astravo AE saugos stiprinimo galimybes

Europos Komisija ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupė (ENSREG) įvertino Baltarusijoje statomos atominės elektrinės streso testus ir liepos pradžioje paskelbė išvadas. Iš esmės pažymėję, kad atominės elektrinės sauga atitinka tarptautines normas, Europos specialistai pateikė rekomendacijų, kurių, beje, vertinant visų atominių elektrinių streso testus, visada būna.

Šios rekomendacijos turi būti numatytos Baltarusijos reguliavimo institucijos Valstybinės atominės energijos priežiūros tarnybos Nacionaliniame veiksmų plane, būtina parengti konkrečius saugos stiprinimo techninius variantus, o tarptautiniams ekspertams ir ateityje turi būti suteikta galimybė dalyvauti vertinant įgyvendinamas priemones. Briuselyje skelbiant išvadas akcentuota tai, kad visas saugos stiprinimo procesas turi vykti nuolat.

Beje, pati Baltarusijos valstybinė atominės energijos priežiūros tarnyba iš anksto, dar prieš paskelbiant išvadas, buvo numačiusi kai kurias rekomendacijas, kurios ir buvo įrašytos.

„Valstybinė atominės energijos priežiūros tarnyba prie kai kurių išvadų buvo priėjusi pati, dar nepaskelbus misijos išvadų“, – sakė žinybos vadovė Olga Lugovskaja.

Tai pripažįsta ir pati misija. Pagrindinis pranešėjas britas Mark Foy liepos 3 d. Briuselyje skelbiant išvadas ne kartą pabrėžė Baltarusijos atvirumą. Ši išvada buvo pateikta ir oficialiame bendrame ENSREG ir Valstybinės atominės energijos priežiūros tarnybos pranešime spaudai.

„Partnerystės tikrinimo grupė ir jos direktorių taryba pareiškė dėkingumą Valstybinei atominės energijos priežiūros tarnybai ir licenciatui (eksploatavimo organizacijai) už atvirumą ir skaidrumą ieškant visų pastabų ir klausimų, kilusių streso testų tikrinimo metu, sprendimų“, – rašoma oficialiame pranešime.

Grupė pažymėjo, jog Baltarusija sutiko baigti streso testų seriją pagal ES reikalavimus per gana trumpą laikotarpį atsižvelgiant į tai, kad šalis dar tik pradėjo vykdyti pirmąją branduolinės energetikos programą. Šis procesas net šalims, turinčioms patirties šioje srityje, yra nemažas iššūkis.

O minėtas nacionalinis planas, pasak Baltarusijos atominės energijos priežiūros tarnybos vadovės, jau rengiamas.

Skelbiant Baltarusijos atominės elektrinės streso testų peržiūros rezultatus Briuselyje savaitraščio „Litovskij kurjer“ korespondentas buvo vienintelis Lietuvos žiniasklaidos atstovas. Gauta informacija skelbiama savaitraščio puslapiuose ir leidinio tinklalapyje.

Pranešimą paskelbė: MSol&Com komanda, UAB MSol&Com

Parašykite komentarą