Įvairenybės

Baigti šiųmetiniai sykų įveisimo į Daugų (Didžiulio) ežerą darbai

Praėjusią savaitę į Alytaus rajono savivaldybės saugomos teritorijos Daugų (Didžiulio) ežerą, kurio plotas – daugiau kaip 900 hektarų, buvo įveista 6 tūkst. vnt. Vištyčio sykų šiųmetukų. Tai Žuvininkystės tarnybos Pietų regiono žuvivaisos skyriuje, Simne, dirbtiniu būdu išveistos ir paaugintos žuvys, sveriančios maždaug po 25 gramus.

Tai jau ne pirmas kartas šiais metais, kai Daugų (Didžiulio) ežeras praturtinamas šiomis žuvimis. Vadovaujantis žuvų įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2021 m. planu, gegužės mėnesį į šį vandens telkinį buvo įveista 200 tūkst. vnt. paaugintų ežerinio syko jauniklių. Vidutinis išleistų žuvų svoris – 0,3 g. Po 2–3 metų įveisti sykai užaugs iki 2 kg.

Sykas panašus į seliavą, bet už ją daug stambesnis, be to, gyvena dugne. Jo nugara melsva, šonai ir pilvas – sidabrinės spalvos. Sykai yra jautrūs šilumai, todėl ir gyvena mūsų vandenų gelmėse. Kaip ir visos lašišinės žuvys, jie jautriai reaguoja į deguonies stoką, todėl ne visi ežerai yra tinkami jiems augti ir sėkmingai daugintis.

Neršia vėlai rudenį, esant žemai temperatūrai, smėlinguose ežero pakraščiuose. Minta daugiausia įvairiais dugno gyvūnais. Dėl savo vertingumo plačiai aklimatizuojami ežeruose ir didelėse vandens saugyklose. Tinkamiausias laikas sykui žvejoti – birželio mėnesio pabaiga. Tuo metu jis iš ežero gelmių traukia į upelius ir prie slenksčių, meškeriojamas museline.

Žuvivaisa valstybiniuose vandens telkiniuose kasmet vykdoma pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintus ir su Aplinkos ministerija suderintus planus.  Žuvų įveisimas vyksta balandžio–gegužės mėnesiais ir tęsiasi iki lapkričio.

Įveisimui skirtų žuvų rūšys ir vandens telkiniai pasirenkami neatsitiktinai. Sprendžiant, kokiomis žuvimis pagausinti konkrečius vandens telkinius, pasitelkiami mokslininkai, kurie daro specialius tyrimus, vykdomos žvejų apklausos. Kasmet, rengiant žuvų įveisimo į vandens telkinius planą, atsižvelgiama į žuvų išteklius viename ar kitame ežere.

Pranešimą paskelbė: Rita Šakinytė, Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos

Parašykite komentarą