Įvairenybės

Augalinės mitybos mėnuo įpusėjo: iššūkio dalyviai dalinasi savo atradimais

Per pastarąsias porą savaičių augalinio sausio mėnesio iššūkio dalyvių bendruomenė Lietuvoje dar labiau išaugo. Žmonių, pasiryžusių išbandyti aplinkai palankesnę mitybą – beveik dvigubai daugiau nei pernai. Kas paskatino juos prisijungti prie iššūkio, kaip jie jaučiasi jam įpusėjus ir kokius saldžius užkandžius renkasi, pasakoja visuotinių mitybos pokyčių siekianti organizacija „Gyvi gali“ ir prekybos tinklas „Lidl“.

Šiemet jau dešimtą kartą vykstantis augalinio sausio iššūkis kviečia visuomenę prisidėti prie aplinkos saugojimo, gyvūnų gerovės ir sveikesnio gyvenimo būdo. Prisijungdami prie iššūkio – pasaulyje geriau žinomo, kaip „Veganuary“, o „Lidl“ dar vadinamo „Augalausiu“ – dalyviai pasiryžta metus pradėti mėnesį vartodami tik augalinės kilmės maistą.

„Džiaugiamės matydami, kad susidomėjimas augaline mityba kasmet tik auga, o prie iššūkio prisijungia vis daugiau žmonių. Įpusėjus sausiui vien mūsų platformoje „Nori gali“ iššūkio dalyvių sąrašas perkopė 5,5 tūkst. – tai 83 proc. daugiau nei pernai. Iššūkio dalyviai kasdien gauna naujienlaiškį su augaliniais receptais ir veganiško maisto gamybos patarimais. Šiuos išbandę, dalyviai dalijasi nuotraukomis iššūkiui skirtuose socialinių tinklų kanaluose“, – pasakoja Meda Šermukšnė, visuotinių mitybos pokyčių siekiančios organizacijos „Gyvi gali“ vadovė.

Motyvuoja kolegos

Skatindama aplinkai palankesnę mitybą, prie „Veganuary“ prisijungė ir dalis „Lidl Lietuva“ komandos. Jos nariai teigia, kad kartu su kolegomis dalyvauti iššūkyje yra lengviau.

„Kolegos tapo pagrindine motyvacija imtis iššūkio, kurio dėka atradau daug skanių augalinių maisto produktų. Be to, augalinė mityba yra puikus būdas atstatyti savo organizmą po savotiško gruodžio mėnesio mišrainių maratono. Nors iš pradžių galvojau, kad bus sudėtinga įveikti iššūkį tik su augaliniu maistu, tačiau atrasti nauji skoniai ir augaliniai receptai pakeitė mano nuomonę“, – pasakoja Julija Rusakovaitė, „Lidl Lietuva“ rinkodaros specialistė.

Julijos kolegė Roberta Musteikytė teigia, kad ją prisidėti prie iššūkio taip pat paragino kolegos, o įpusėjus sausiui ji pastebi teigiamų savijautos pokyčių.

„Galbūt tai tik sutapimas, tačiau pradėjus maitintis vien tik augaliniu maistu, pagerėjo mano miego kokybė, dabar naktimis neprabundu, nors anksčiau ilgą laiką turėjau šią labai varginančią problemą. Taip pat pagerėjo ir veido oda – ji mažiau riebaluojasi, sumažėjo bėrimų ir spuogų. Be to, nors esu smaližė, nebejaučiu didelio potraukio saldumynams. Jeigu kartais ir užsimanau ko nors saldesnio, tai renkuosi augalinius „Lidl“ batonėlius „Raw“, kuriuos mėgdavau ir anksčiau“, – apie pokyčius pasakoja R. Musteikytė.

Dovilę Ibianskaitę, „Lidl Lietuva“ produktų ir nuomonės lyderių rinkodaros specialistę, iššūkio imtis paskatino noras išeiti iš komforto zonos, praturtinti mitybą daržovėmis, riešutais bei prisidėti prie gamtos saugojimo.  

„Be to, tikiu, kad dėl šio iššūkio pagerės ir bendra savijauta. Tą jaučiu jau dabar. Po suvalgytos augalinio maisto porcijos jaučiuosi lengvesnė, ne tokia apsunkusi, taip pat dingo erzinantis pilvo pūtimas, o sotumo jausmas ateina greičiau. Jeigu po valgio ir jaučiuosi išalkusi, galiu be jokio kaltės jausmo valgyti sveikesnius užkandžius, riešutus ar vaisius“, – pasakoja D. Ibianskaitė.

„Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė Rasa Didjurgytė nemažai gyvūninės kilmės maisto produktų atsisakė dar prieš prasidedant „Veganuary“ iššūkiui, todėl didelių asmeninės savijautos pokyčių nepastebėjo. Nepaisant to, iššūkis jai padėjo suprasti, kokia svarbi yra gerai subalansuota mityba.

„Gyvūnų gerovės ir poveikio aplinkai bei klimatui klausimai man buvo svarbūs nuolat, todėl mėsos vartojimą jau buvau stipriai sumažinusi, o nuo sausio beliko atsisakyti pieno produktų, kiaušinių. Kadangi augalinių patiekalų ir produktų pasirinkimas vis dar yra ribotas, tiek patiekalus, tiek užkandžius bandau suplanuoti iš anksto. Be to, stengiuosi valgyti visų medžiagų turintį sveiką maistą, kad nelikčiau alkana. Užkandžiams dažniausiai renkuosi „Alesto“ prekės ženklo obuolių traškučius arba pekanines karijas, pistacijas – tai mano favoritai“, – pasakoja R. Didjurgytė.

Atsisakyti saldumynų – nebūtina

Pasak M. Šermukšnės, daugelis iššūkio dalyvių atvirauja, kad noras valgyti saldumynus palaipsniui mažėja, tačiau užsimanius ko nors saldesnio, tikrai įmanoma rasti ir pasigaminti augalinių desertų.

„Nemažai dalyvių išbando įvairius augalinių pyragų, keksų ar blynų receptus, o norintys sveikesnių alternatyvų valgo vaisius su augaliniu jogurtu, gamina „energijos“ rutuliukus iš datulių, sėklų ir riešutų“, – sako M. Šermukšnė.

Dažnas ingredientas gaminant augalinius saldėsius yra juodasis šokoladas. Tuo metu desertuose įprastus kiaušinius galima pakeisti naudojant trintus bananus, maltus linų sėmenis, obuolių tyrę, ispaninio šalavijo sėklas, riešutų sviestą ir skystį nuo konservuotų ar virtų avinžirnių (akvafabą).

Daugiau informacijos apie „Augalausį“ ir daugybę augalinių patiekalų receptų galima rasti čia.

Karštos tofu spurgos

Recepto autorė – prie „Gyvi gali“ kampanijos „Nori gali“ prisijungusi tinklaraštininkė @tofuvisainefu.

Jums reikės (apie 12 spurgų): 180 g kietojo tofu, 1–2 šaukštų cukraus, 50 ml skysčio, likusio nuo konservuotų ar virtų avinžirnių (avkafabos), 65 g miltų, trečdalio šaukštelio kepimo miltelių, žiupsnelio druskos, aliejaus spurgų virimui (geriausia naudoti saulėgrąžų ar rapsų aliejų), cukraus pudros papuošimui.

Gaminimo eiga: maisto smulkintuvu ar rankiniu trintuvu dubenyje sutrinkite tofu (be skysčio), cukrų ir akvafabą iki vientisos masės. Atskirame inde persijokite miltus su kepimo milteliais ir druska bei viską subėrę į vieną dubenį gerai išmaišykite. Rankomis ar šaukšteliu formuokite nepilno šaukšto dydžio rutuliukus, atsargiai dėkite į įkaitintą aliejų ir kepkite apie 5–7 minutes arba kol gražiai paruduos. Iškeptas spurgas dėkite ant popieriniu rankšluosčiu išklotos lėkštės ar padėklo, kad nuvarvėtų aliejus, pabarstykite cukraus pudra. Skanaus!

Bananiniai keksiukai su šokolado gabaliukais

Recepto autorius – „challenge22“ komanda

Jums reikės: 120 g baltų miltų, 60 g obuolių tyrės, 5 vidutinio dydžio bananų (trintų), 1 šaukštelio kepimo miltelių, 1 šaukštelio sodos, 100 g rudojo cukraus, tamsaus šokolado gabaliukų, migdolų drožlių papuošimui.

Gaminimo eiga: obuolių tyrę namuose pasigaminkite nulupdami ir mažais kubeliais supjaustydami keletą obuolių, juos užpildami vandeniu, uždengdami ir patroškindami apie 20–30 minučių, kol obuoliai suminkštės. Obuolių tyrei pravėsus, dubenyje sumaišykite visus ingredientus, kol išeis vientisa ir lipni masė. Tuomet į keksiukų kepimo indą sudėkite popierinius krepšelius, į kiekvieną iš jų iki pusės pilkite tešlą, kepkite 30 minučių iki 180°C įkaitintoje orkaitėje. Iškepus atvėsinkite iki kambario temperatūros ir apibarstykite migdolų drožlėmis. Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Kamilė Augėnaitė, UAB „coagency”

Parašykite komentarą