Įvairenybės

Atvirų durų dienų lankytojai: „Kailinių žvėrelių fermos atrodo visai kitaip nei rodoma per televiziją“

Vakar ir šiandien duris visuomenei atvėrė trys kailinių žvėrelių ūkia, esantys, Pakruojo, Utenos ir Jonavos rajonuose.

Daugiausia ūkininkai lankytojams pasakojo apie WelFur gyvūnų gerovės vertinimo sistemą, sukurtą mokslininkų iš septynių Europos universitetų. Šiemet pagal ją nepriklausomi auditoriai tikrina visus Lietuvoje veikiančius ūkius, nes jau nuo kitų metų prekiauti kailiais per aukcionus galės tik WelFur sertifikuotos fermos.

Kanadinių audinių augintojai priminė, kad fermose laikomi žvėreliai yra visiškai domestikuoti gyvūnai, kurie labai smarkiai skiriasi nuo savo laukinių protėvių. Kasmet jiems sušeriama apie 50 tūkst. t. žmogaus maistui netinkamų gyvūninės kilmės atliekų, o mėšlas itin vertinamas dėl jame esančio fosforo, todėl yra žymiai naudingesnis nei sintetinės trąšos, gerina dirvožemio struktūrą.

Utenos raj. Ilčiukų kaime esančio UAV „Žydroji lapė“ direktorius Tomas Maldauskas, pasakoja, kad žvėrininkystė jo gyvenime atsirado netikėtai, anksčiau jaunas vyras dirbo bankininku. Ūkio įkūrėjas Vladas Murnikovas prisiminė ūkininkavimo pradžią buvusios kolūkio fermos vietoje ir pirmuosius kontaktus su danų ūkininkus pačioje nepriklausomybės pradžioje. Šiandien V.Murnikovas džiaugiasi, kad gali visą savo laiką skirti poilsiui ir pomėgiams, nes ūkis yra patikimose žento T.Maldausko rankose. Šiandien ūkyje dirba 33 darbuotojai, dar du uteniškiai bus įdarbinti po savaitės. Atsakydamas į gyvūnų aktyvistų komentarą, kad ferma buvo išgražinta prieš pat renginį, T.Maldauskas atsakė: „Neįsivaizduoju, kaip įmanoma per trumpą laiką sutvarkyti tokio dydžio ūkį. Jei ferma yra netvarkinga, per kelias dienas ar savaites jos nepakeisi“.

Kazimieras Danilevičius, Pakruojo raj. veikiančios UAB „Šiaurinė lapė“ vadovas tvirtina, kad jei ne grupės auklėtojo siūlymas vadovauti kanadinių audinių fermai, jis, buvęs policininkas, būtų pasirinkęs emigranto kelią. K.Danilevičiaus vadovaujamose šešiose fermose dirba apie 50 žmonių. “Pas mus darbe yra tikrai labai gera atmosfera, sugyvename draugiškai. Jei to nebūtų, negalėtumėme pasiekti tokių veiklos rezultatų”,- sako ūkio vadovas. Atvirų durų dieną ūkį aplankė apie šimtas žmonių, kurie tvirtino atvykę pažiūrėti, ar tikrai čia viskas taip žiauru, kaip rodyta socialiniuose. Lankytojai sako nustebę pamatę visiškai kitokį vaizdą.

Penktadienį Jonavos raj. Šveicarijos seniūnijoje veikiantis didžiulis per 100 tūkst. kanadinių audinių laikanti UAB DANMINK lankytojams pasakojo apie verslo pradžią prieš beveik dvidešimt metų. Ūkis įkurtas kartu su danais. Pirmieji darbuotojai buvo iš Danijos grįžę profesionalios žvėrininkystės įgūdžių įgiję  lietuviai. Šiandien čia dirba 40 darbuotojų, aštuoni iš jų – grįžę iš emigracijos. „Norėjau, kad mūsų ūkyje apsilankytų kuo daugiau žmonių ir pamatytų mūsų kasdienį darbą bei sąlygas, kuriomis laikome gyvūnus. Kalbėti apie žvėrininkystę teisę turime visi – ir jūs, ir mes, augintojai, ne tik vadinamieji gyvūnų gynėjai“,- sako bendrovės direktorius Tadas Tallat-Kelpša.

Atvirų durų dienos kailinių žvėrelių fermose rengiamos kasmet nuo 2015 m. Šį rudenį Lietuvos žvėrelių augintojų asociacija paskelbė, kad praktiškai bet kurioje fermoje žiniasklaidos atstovai gali apsilankyti be išankstinio perspėjimo.  

Pranešimą paskelbė: Austė Korbutė, Informacijos vadybos centras

Parašykite komentarą