Kelionės

Atsinaujinęs Tauragės krašto muziejus – vienas moderniausių Lietuvoje

„Tai – lyg stilizuotas kosmosas, kuriame atvaizduojami įvairūs piešiniai, o fone skamba raminančios etnografinės dainos“, – taip Tauragės krašto muziejaus istorijos–etnografijos skyriaus vedėjas Darius Kiniulis apibūdina vieną iš atsinaujinusio muziejaus erdvių. Pasak D. Kiniulio, rugsėjo 12 d. duris lankytojams iš naujo atvėręs muziejus šiandien gali būti drąsiai vadinamas vienu moderniausių visoje Lietuvoje.

Ekspozicijose – siekis atkartoti tikrovę

Vieni moderniausių sprendimų, atliekant muziejaus atnaujinimo darbus, buvo pritaikyti 1 iš 4 Tauragės pilies bokštų – Amžių bokšte. Čia, pasitelkus užsienio ekspertų pagalbą, įrengtos analogų Lietuvoje neturinčios vaizdo projekcijos.

„Pirmajame aukšte buvo įrengti daugiau nei dešimt projektorių, kurių generuojamas vienas vaizdas yra rodomas per visą apvalią bokšto sieną. To Lietuvoje dar niekas nebuvo daręs, tad mūsų muziejus – pirmasis, turintis tokias vaizdo projekcijas“, – teigia pašnekovas ir priduria, kad šioje erdvėje muziejaus lankytojai yra trumpai supažindinami su Tauragės istorija – jiems rodomas vaizdo įrašas pasakoja regiono istoriją nuo seniausių iki šių laikų.

Panaši vaizdo projekcija įrengta ir antrajame aukšte esančioje poilsio erdvėje. „Tai iš dalies primena vaizdą planetariume, tačiau mūsų muziejuje sukuriamas vaizdas – tai lyg stilizuotas kosmosas bokšto skliaute, kuriame atvaizduojami įvairūs piešiniai, o fone skamba raminančios etnografinės dainos. Tai – lyg meditacijos kambarys, į kurį gera užeiti jau apžiūrėjus muziejų“, – pasakoja istorijos–etnografijos skyriaus vedėjas.

Siekiant nukelti lankytojus į laikotarpį, kai praėjus abiem pasauliniams karams Tauragės miestas liko ypač nuniokotas, bokšto rūsyje veikia instaliacija „Dingusi Tauragė“. Čia ypatingas dėmesys skiriamas tikrovei imituoti: niūri aplinka, besimėtančios imitacinių ginklų nuolaužos ir azoto dūmai leidžia pasijusti taip, lyg slėptumėtės bunkeryje, o virš jūsų vyktų karas.

Amžinas medis ir transliacijos iš gamtinių parkų

Pirmuosius atsinaujinusio muziejaus lankytojus, kaip pastebi D. Kiniulis, ypač sužavi naujoji gamtos ekspozicija.

„Salėje įrengti du dideli akvariumai su žuvimis, skirtinguose pasaulio gamtiniuose parkuose esančios kameros muziejaus ekranuose leidžia stebėti, ką šiuo metu veikia įvairūs gyvūnai, o norinčiųjų pailsėti laukia poilsio erdvė po nuolat žaliuojančiu medžiu. Tai tikras medis, kurio lapai apdoroti specialiomis medžiagomis, todėl yra apsaugoti nuo puvimo, trupėjimo“, – vardija muziejaus darbuotojas.

Modernių sprendimų, veiklų netrūksta ir istorijos bei etnografijos ekspozicijose. Su Tauragės krašto istorija susipažinti galima ne tik apžiūrint senovinius eksponatus, bet ir žaidžiant virtualius žaidimus-karus, dalyvaujant viktorinose. Modernus skaidrių stalas atskleidžia, kaip pasirinktose nuotraukose matomos šių dienų vietovės atrodė anksčiau, o tikras senovinis radijas, prie jo priėjus, groja atkurtus tarpukario įrašus.

Kaip pasakoja D. Kiniulis, apsilankę etnografijos salėje, savo žinias gali patikrinti virtualioje viktorinoje. Iššūkis – tautiniais kostiumais teisingai aprengti skirtingų Lietuvos regionų gyventojus.

Galimybė stebėti eksponatų restauravimą

Įprasta, kad apsilankymas muziejų fonduose lankytojams nebūna galimas. Vis tik, atnaujinant Tauragės krašto muziejų, buvo rastas sprendimas – stiklo siena, už kurios esančius fondo eksponatus gali matyti žmonės.

„Be to, lankytojams atviros tapo ir muziejaus restauratoriaus dirbtuvės. Čia vyksta edukacinės programos, kurių metu iš arčiau galima išvyksti medžio eksponatų restauravimą“, – pasakoja D. Kiniulis.

Pranešimą paskelbė: Izolina Turauskienė, Tauragės rajono savivaldybė

Parašykite komentarą