Sveikata

Ar verta išimamuosius dantų protezus iškeisti į implantus?

Bedančių pacientų dilema: ar tikrai verta išimamuosius protezus iškeisti į dantų implantus?

Reikšmingu odontologijos laimėjimu laikomi dantų implantai šiandien jau nebe naujiena. Nors išsamūs moksliniai tyrimai leidžia tvirtinti, kad šypsenos atkūrimas pasitelkiant implantus yra patikimas ir saugus, dauguma dantų netekusių žmonių vis dar yra linkę dvejoti ir į šį gydymo metodą žiūri skeptiškai. Procedūros atsisakyti verčia ne tik kaina, bet ir skausmo, neprigijimo bei komplikacijų baimė. Kai kurie daugumos ar visų dantų netekę pacientai tvirtina, kad jiems visiškai pakanka išimamųjų dantų protezų. Tačiau ar iš tiesų teisinga atsisakyti galimybės turėti dantis, atkurtus pasitelkiant implantus?

Lietuvos gyventojų dantų būklė – kritinė

Dantų netekimą derėtų laikyti ne tik išvaizdos trūkumu, bet ir opia mūsų visuomenės sveikatos problema. Tyrimų duomenimis, atsižvelgiant į bedančių skaičių, mūsų šalies gyventojų dantų būklė – viena prasčiausių visoje Europoje. Su tuo sutinka ir Plungėje įsikūrusios odontologijos klinikos „Sanus“ gydytojas odontologas burnos chirurgas Paulius Petravičius: „Lietuvos visuomenė yra senėjanti, tad proporcingai daugėja ir dantų netekusių žmonių. Kiekvienam burnos chirurgui, taigi ir man, beveik kasdien tenka susidurti su pacientais, kurie yra praradę didžiąją dalį arba netgi visus dantis“, – teigia gydytojas.

Gydytojai odontologai dažnai girdi bedančius pacientus besiskundžiant, kad dantys silpni visoje jų giminėje, tačiau didžiausia problema visgi yra ne genetika, o atsainus požiūris į savo burnos ertmės priežiūrą. „Lietuva – posovietinė valstybė, tad čia vis dar juntami tarybinės stomatologijos pėdsakai: apsilankymas gydytojo odontologo kabinete vyresnio amžiaus žmonėms asocijuojasi su diskomfortą keliančiais plastmasiniais tilteliais, skausmingomis dantų gydymo bei šalinimo procedūromis ir kitais nemaloniais potyriais. Dėl šios priežasties, pas odontologą neužsukama metų metus. Deja, tačiau būtent tai dažniausiai ir tampa burnos ertmės ligų komplikacijų bei dantų netekimo priežastimi“, – įsitikinęs P. Petravičius.

Dantų netekimas žaloja ir sveikatą, ir išvaizdą

Dantys mums reikalingi ne tik tam, kad gebėtume sukramtyti maistą, bet ir kad galėtume kalbėti, šypsotis, bendrauti ir pasitikėti savimi. Paprasčiau tariant, dantys mums leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą. Tai, kad dantų netekimas trikdo gyvenimo ritmą ir netgi sveikatą, patvirtina ir burnos chirurgas P. Petravičius: „Burna – virškinamojo trakto startas, tad pirmieji neigiami pokyčiai paliečia virškinamąjį traktą: gali atsirasti skrandžio opaligė, refliuksas, dvylikapirštės žarnos opos. Tai – pagrindinės blogai apdorojamo maisto burnoje pasekmės“.

Gydytojas mini ne tik sveikatos būklės, bet ir išvaizdos pokyčius: „Visi bedančiai pacientai visuomet atrodo vyresni. Netekus dantų, nelieka reikiamos atramos lūpoms, tad jos suglemba ir sukrenta, dėl sužemėjusio sąkandžio atsiranda veido proporcijų asimetrija, laikui bėgant veidas ima raukšlėtis, įdumba skruostai“.

Išimamieji protezai ar implantai?

Šiandien daugumos ar visų dantų netekę žmonės susiduria su dilema: rinktis išimamuosius dantų protezus, ar ant implantų atkurtus dantis? Daugelis vis dar linksta prie pirmojo varianto, nes tai – kur kas pigiau. Tačiau reikėtų turėti omenyje, kad dantų implantai gali tarnauti visą gyvenimą, o išimamos dantų plokštelės bei tiltiniai protezai nėra ilgaamžis sprendimas – kas 5 – 10 metų prireikia naujų restauracijų, taigi, ir papildomų išlaidų.

„Sanus“ klinikos gydytojas P. Petravičius išimamuosius protezus nešiojančius pacientus įspėja ir apie pokyčius, kurie dažniausiai nėra akivaizdžiai pastebimi: „Bėgant metams, pamažu nyksta ir plonėja žandikaulio kaulas, tad pacientai prabėgus vos keliems metams jau nebegali komfortiškai kramtyti ir patiria nuolatinį diskomfortą, nes protezas tvirtai nesilaiko burnos ertmėje“.

  • Petravičius pabrėžia, kad pacientui pageidaujant, išimamuosius protezus galima tvirtinti ant implantų. Tai – kur kas patikimesnis pasirinkimas, užtikrinantis stabilumą ir apsaugantis nuo žandikaulio kaulo nykimo. „Papasakojus apie šio gydymo metodo privalumus, vienas iš trijų mano pacientų pasirenka būtent ant implantų fiksuotą protezą, nors jo finansinė našta, lyginant su tradiciniais protezais, skiriasi net keliolika kartų“, – atskleidžia gydytojas.

Kaip vyksta dantų atkūrimas implantais?

Dantų atkūrimas pasitelkiant implantus leidžia išvengti visų su išimamaisiais protezais susijusių nepatogumų: stabiliai laikosi burnos ertmėje, apsaugo nuo žandikaulio kaulo nykimo, atkuria kramtymo funkciją ir leidžia vėl pasijusti lygiai taip pat, kaip ir su tikrais dantimis.

Šį šiuolaikišką gydymą sudaro du pagrindiniai etapai: implantų sriegimas į žandikaulio kaulą ir implantų protezavimas išimamais arba fiksuotais protezais. Pasitelkiant šveicariškus implantus, vienus iš lyderiaujančių pasaulyje, pilnam vieno žandikaulio atkūrimui prireikia vos 4 implantų. Paklaustas apie šveicariškų implantų privalumus, jau ne vienerius metus su jais dirbantis burnos chirurgas P. Petravičius mini tris žodžius: jėgą, greitį ir stiprybę. „Šveicariškų implantų išskirtinumas – nepaprastai tvirtas naujos kartos lydinys, leidžiantis implantus pagaminti mažesnius negu įprastai ir užtikrinantis, kad implantai prigis ir sėkmingai tarnaus ne vieną dešimtmetį“, – įsitikinęs specialistas.

Nors šveicariškų implantų gamintojai suteikia viso gyvenimo garantiją, norint, kad implantai tarnautų visą gyvenimą, būtina nepamiršti tinkamos dantų priežiūros. „Pacientai, kurių dantys buvo atkurti implantais, turi įsidėmėti, kad jiems jau nebeužteks vien tik dantų šepetėlio ir pastos. Naujuosius dantis privaloma valyti itin kruopščiai, pagal visas gydytojo rekomendacijas, ir nepamiršti reguliariai lankytis profesionaliai burnos higienai“, – pabrėžia P. Petravičius.

Kviečiame visus  pacientus į P. Petravičiaus nemokamą seminarą Plungėje, kurio metu pristatysime visas galimybes apie dantų atkūrimą su dantų implantais.

Daugiau informacijos https://sanusklinika.lt/seminaras/ arba telefonu: +370 611 15551 

Pranešimą paskelbė: Žygimantas Kvartūnas, RAKVA UAB

Parašykite komentarą