Įvairenybės

Ar lietuviai atliekas renka tik už užmokestį?

Beveik 1 000 tonų – tiek smulkiosios elektros ir elektronikos atliekų perdirbimui atidavė gyventojai, įmonės, mokyklos bei kitos įstaigos ir bendruomenės. Nuo 2013 m. spalio iki 2014 m. liepos mėnesio pabaigos elektros ir elektroninės įrangos atliekų rūšiavimo įmonės „EMP recycling“ kartu su Aplinkos ministerija visoje šalyje organizuotos „Gerumo akcijos“ metu žmonės galėjo smulkiosios elektronikos atliekas mainyti į prizus. Tačiau ar tikrai tik dovanos paskatino perdirbimui atiduoti rekordinį skaičių atliekų?

„Akcija subūrė bendruomenes vienam tikslui ir tai motyvavo žmones labiau stengtis rūšiuoti. Visą Lietuvą juosiančių 1 000 konteinerių tinklo dėka pavyko surinkti net 974 tonas smulkiųjų elektros bei elektronikos prietaisų. Prizai neabejotinai irgi paskatino tai daryti, ypač moksleivius, tačiau svarbiausia, kad akcijoje dalyvavusieji jau suvoks tokių atliekų rūšiavimo svarbą“, – „Gerumo akcijos“ rezultatus komentuoja projekto www.mesk-i-konteineri.lt, kurio dalis ir buvo ši akcija, vadovė Justė Stumbrytė.

„Gerumo akcijoje“ dėl norimo prizo galėjo varžytis visos Lietuvos įstaigos, turinčios specialius EMP konteinerius – iš viso 1000 konteinerių visoje šalyje. Nugalėtoja tapo Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazija, surinkusi rekordinį kiekį – 2098 kg – elektronikos atliekų ir už tai laimėjusi 40 žmonių kelionę autobusu į Rygą. Į geriausiųjų viršūnę įkopė ir UAB „Švyturys-Utenos alus”, surinkęs 653 kg atliekų, AB „Grigiškės“ – 459 kg, UAB „Verslo trikampis” – 382 kg ir kitos įmonės.

Akcijos organizatoriai pastebi, kad jos metu ne tik išaugo žmonių susidomėjimas elektroninių atliekų konteineriais, bet ir kilo specifinių klausimų. „Dažnai sulaukdavome klausimų, ar į konteinerius galima mesti perdegusias lemputes ir panaudotas spausdintuvų kasetes. Tad visiems aiškinome, kad lemputės konteineryje sudužtų, o spausdintuvų kasetės nėra laikomos elektros ir elektroninės įrangos atliekomis, todėl nei vienų, nei kitų negalima mesti į EMP konteinerius“, – pasakoja J. Stumbrytė.

Anot „EMP recycling“ atstovės, pastebėta, kad jau keletą metų sutvarkytų smulkios elektronikos atliekų kiekis didėja. 2013 m. buvo sutvarkyta 18 proc. daugiau atliekų nei 2012 m., o šiais metais, matant dabartines tendencijas, planuojamas 32 proc. augimas, palyginti su 2012 m. „Didėja visuomenės aplinkosauginis sąmoningumas ir tai džiugina“, – sako J. Stumbrytė.

Kad žmonėms būtų dar paprasčiau namuose rinkti nebeveikiančius smulkius elektroninius prietaisus, šią liepą „EMP recycling“ visoje Lietuvoje pradėjo nemokamai dalinti gyventojams specialias dėžutes tokioms atliekoms – iš viso jų bus išdalinta 100 tūkst. vienetų. O 1000 specialių konteinerių, įrengtų 10-yje Lietuvos regionų, pasiekiami patogiausiose ir didžiausio žmonių srauto sulaukiančiose vietose: mokyklose, savivaldybėse, seniūnijose, bibliotekose, verslo centruose ir kitose viešose įstaigose.

UAB „EMP recycling“ – didžiausia Baltijos šalyse elektronikos ir metalų perdirbimo įmonė, teikianti šių ir įvairių kitų atliekų surinkimo, supirkimo, pervežimo, perdirbimo paslaugas. Paskambinus telefonu 1806, EMP atliekų TAKSI nemokamai išveža elektroninės įrangos atliekas iš bet kurios jų susidarymo vietos.

Parašykite komentarą