Teisėsauga, kriminalai

Aliaskoje gyvenanti lietuvė iškovojo pavardę su “w’

Š.m. liepos 25 d. Vilniaus apylinkės teismas priėmė dar vieną sprendimą originalios asmenvardžių rašybos bylose. Šį kartą – dėl lietuvės, kuri ištekėjo už Jungtinių Amerikos Valstijų piliečio ir įgijo pavardę su “w”. Aliaskoje gyvenanti Lietuvos pilietė teisinės pagalbos kreipėsi į VšĮ “Europos žmogaus teisių fondą”, kuris yra parengęs daugiau kaip keturiasdešimt bylų šioje srityje. Pareiškėja jau kelis metus Amerikoje yra identifikuojama vyro pavarde su “w” – turi šia pavarde vairuotojo pažymėjimą, yra sudariusi sutartis ir t.t., tačiau Lietuva atsisakė įregistruoti tokią pavardę.

            Bylą išnagrinėjęs teismas įpareigojo Civilinės metrikacijos skyrių įtraukti į apskaitą santuoką ir išduoti santuokos sudarymo įrašą su “w”. “Asmenvardžių rašybos bylos tapo formalumu – teismai vieningai priima palankius sprendimus dėl “w”, “x” ir “q” pavardėse, kai jos įgyjamos santuokos su užsieniečiu metu. Dėl originalios asmenvardžių rašybos mišrioms šeimoms neprieštarauja nei Valstybinė lietuvių kalbos komisija, nei Civilinės metrikacijos skyriai, tačiau dėl egzistuojančios teisinio reguliavimo spragos, tokios situacijos sprendžiamos vis dar išimtinai teisminiu keliu. Tokiu būdu yra eikvojami valstybės resursai tiesiog ignoruojant egzistuojančia problemą” – teigia teismuose pareiškėjus atstovaujanti advokato padėjėja Evelina Dobrovolska.

            Šiuo metu Seime yra užregistruoti keli įstatymų projektai dėl pavardžių rašybos, tačiau jie nėra svarstomi šiemet Seime. Priešingai nei nurodo politikai, nei vienas iš užregistruotų projektų neišspręstų tautinių mažumų, o tik mišrių šeimų problemas.

Pranešimą paskelbė: – -, Všį „Europos Žmogaus Teisių Fondas”

Parašykite komentarą