Verslas

Aktyviausiai pranešimus apie išlaidas PRC912 teikia sumokėjusieji už automobilio remonto paslaugą

VMI vedlys patars, kaip pildyti pranešimą apie patirtas išlaidas už būsto ar automobilio remonto, auklės paslaugas. Nuo metų pradžios jau pateikti 109 Gyventojo pranešimai apie išlaidas (forma PRC912), 80 proc. sudaro pranešimai apie išlaidas lengvųjų automobilių remontui.

2019 m. vasario 26 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — VMI) informuoja, kad gyventojų patogumui yra sukurta mokomoji vaizdinė medžiaga, kuri padės pildyti Gyventojo pranešimą apie išlaidas PRC912 formą (toliau – pranešimas) norint pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų, sumokėtų už būsto ar automobilio remonto, auklės paslaugas.

„Mokesčių inspekcija jau gauna gyventojų, norinčių pasinaudoti naujomis GPM lengvatomis, pranešimus. Kad būtų išvengta klaidų juos pildant, parengėme mokomąją vaizdo medžiagą – vedlius, kurie parodo ir pataria, kur kokius duomenis įrašyti pagal atskiras išlaidų rūšis, kaip ir kokius papildomus skenuotus ar fotografuotus dokumentus reikia pridėti, kokie privalomi šių dokumentų rekvizitai“, – sako VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Mokomąją vaizdo medžiagą (vedlį) lengva rasti VMI interneto svetainėje adresu www.vmi.lt/cms/gpm-lengvatos, EDS autorizuotoje skiltyje bei Youtube.com VMI vaizdo kanale. VMI interneto svetainėje publikuojama ir kita aktuali medžiaga – informacija apie dokumentus, kuriais būtina pagrįsti teisę į GPM lengvatą, nuolat naujais atsakymais pildoma DUK skiltis.

VMI pataria atidžiai atrinkti pridedamus dokumentus: nepakanka tik mokėjimą patvirtinančių dokumentų, visada būtina pridėti sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508 forma); netinka ir tokie dokumentai, kaip atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas ar išankstinė sąskaita-sąmata. Sąskaitose ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvituose turi būti įrašyti paslaugas gavusio asmens duomenys, dokumentai turi būti pasirašyti.

Tinkamus apskaitos dokumentų pavyzdžius bei paaiškinimą, kokie yra privalomi tokių dokumentų rekvizitai, kuriuos turi įrašyti  paslaugas suteikęs ar darbus atlikęs asmuo, gyventojai gali rasti adresu www.vmi.lt/cms/gpm-lengvatos.

Pildant pranešimą PRC912 svarbu ir tinkamai nurodyti patirtas išlaidas. Pavyzdžiui, išlaidos už automobilių tepalų bei filtrų keitimą ar plovimą, detales nėra priskiriamos lengvojo automobilio remonto paslaugai, išlaidos už statybines medžiagas – pastatų remonto paslaugai, išlaidos už papildomą vaikų ugdymą – auklių paslaugai. Šioms išlaidoms mokesčio lengvata nėra taikoma, todėl pildant pranešimą jas iš bendros sumos reikia atimti.

Primename, kad nuo 2019 m. įtvirtinus naujas GPM lengvatas atsirado galimybė susigrąžinti pajamų mokestį už šias paslaugas: pastatų (statinių) apdailos ir bet kokio remonto darbus (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą), lengvųjų automobilių remonto paslaugas bei nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugas.

Didžiausia išlaidų suma, nuo kurios galės būti susigrąžinta dalis GPM už šias paslaugas, yra 2 tūkst. eurų; didžiausia suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jei jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu. Bendra išlaidų suma (įskaitant įmokas už studijas, gyvybės draudimo įmokas, kt.), kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalės viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

Visą aktualią informaciją apie GPM lengvatas gyventojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 (telefonu teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms) ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt.

Naudingos nuorodos:

Mokomąją vaizdo medžiagą, kaip pildomas Gyventojo pranešimas apie išlaidas PRC912, galima rasti:

  • VMI svetainėje vmi.lt/cms/gpm-lengvatos
  • com VMI vaizdo kanale:

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už automobilio remontą? www.youtube.com/watch?v=GKeLDJ05nMQ

Kaip pildyti PRC912 patyrus pastato remonto išlaidas? www.youtube.com/watch?v=2akNCz2h8WU 

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už vaiko priežiūrą? www.youtube.com/watch?v=VHRfwR4_208 

Autorizuotoje srityje EDS https://deklaravimas.vmi.lt, skiltyje „Pildyti formą“ -> „Dažniausiai pildomos formos“ -> „Pranešimas apie išlaidas“, kur kiekviena nuoroda nukreipia į konkretų vaizdo vedlį apie konkrečias išlaidas.

Pranešimą paskelbė: Laimonas Rimkus, Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

Parašykite komentarą