Laisvalaikis

Agnė Zalanskaitė: „Gera dokumentika yra kelias į sėkmingą meninį epą“

„Gero istorinio filmo apie Lietuvos laisvės kovas galime laukti tada, kai turėsime geros dokumentikos. Kuo daugiau filmų, analizuojančių sudėtingą pasipriešinimo kovų istoriją, tuo didesnė tikimybė atsirasti geram meniniam filmui“, įsitikinusi istorinio dokumentinio filmo „Nenugalimas“ scenarijaus autorė ir režisierė Agnė Zalanskaitė.

Pasitinkant Adolfo Ramanausko-Vanago šimtąsias gimimo metines Lietuvos žiūrovams bus pristatytas naujas dokumentinis filmas, pasakojantis audringas diskusijas visuomenėje sukėlusią Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimo dramą.

Filmo kūrėjai juostoje stengėsi apimti laikmetį nuo Vanago įsitraukimo į pasipriešinimo kovų verpetą, apžvelgti jo indėlį į pasipriešinimo kovą ir paliesti labai skaudžius, sudėtingus, žmogui sunkiai pakeliamus paskutiniuosius gyvenimo metus.

Pašnekovai, tarp kurių Adolfo Ramanausko brolis Albinas, dukra Auksutė, kovos draugai ir bendražygiai bei jaunoji istorikų karta, savo įžvalgomis, emocijomis ir prisiminimais kuria vientisą, nuoseklų, labai gyvą, ir autentišką pasakojimą apie paskutinį partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. 

„Filme nėra vadinamojo užkadrinio teksto. Nėra pasakotojo. Vaizdinį kuria patys pašnekovai. Man tai buvo iššūkis, bet pradėjus rašyti filmo scenarijų supratau, kad kaip kūrėja turiu patylėti ir leisti kalbėti tiems, kas Vanagą pažinojo arba nuosekliai, iš esmės tyrinėja jo gyvenimą, sudėtingą jo bylą. Dokumentikos kūrėjai žino, kaip sudėtinga yra leisti kalbėti pašnekovams ir neprarasti filmo dinamikos, energijos, koncentruotai pasakyti tai, ką reikia, nes riboja filmo laikas ir žiūrovas nelaukia, bet man atrodo, kad mums pavyko“, apie naująjį filmą pasakoja režisierė.

Agnė Zalanskaitė atvira, Vanago charizma ir žmogiška pusė atsiskleidžia tik kalbant apie visumą: apie kovą, charakterį, sprendimus, esminius įvykius. Jo suėmimo ir kankinystės istorija visu turiniu atsiveria tik tada, kai kalbama apie visą kontekstą, sovietinės naikinimo mašinos veikimo metodus ir principus.

 „Kol neturėsime dešimčių dokumentinių filmų, analizuojančių tą sudėtingą mūsų istorijos laikmetį, pasakojančių konkrečių partizanų istorijas, aptariančių pasirinkimus, apsisprendimus, vidines dramas, tol tikėtis, kad turėsime ir gerai nufilmuotą, suvaidintą ir gero turinio juostą, matyt neįmanoma. Geram meniniam istoriniam epui reikia geros dokumentikos“, įsitikinusi Agnė Zalanskaitė.

Istorinis dokumentinis filmas „Nenugalimas“ – kovo 5 d. pirmadienį, 22.20 val. per LRT.

Daugiau www.nenugalimas.lt 

Pranešimą paskelbė : Dalia Šivickienė, VšĮ Švietimo standartas

Parašykite komentarą