Verslas

„ADA gidas“ – mobilioji programėlė, skirta informacijos sklaidai apie asmens duomenų apsaugą

Mobilioji programėlė „ADA gidas“ – interaktyvi informacijos sklaidos platforma, naudinga sprendžiantiems asmens duomenų apsaugos ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento klausimus. Ši priemonė skirta duomenų apsaugos bendruomenei, organizacijoms tvarkančioms asmens duomenis ir svarbiausia – kiekvienam iš mūsų, kad geriau žinotume savo teises asmens duomenų apsaugos srityje ir kaip jas ginti.

Mobilioji programėlė „ADA gidas“ sukurta Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai ir Mykolo Romerio universitetui įgyvendinant aukštų asmens duomenų apsaugos standartų skatinimo ir informuotumo didino asmens duomenų apsaugos srityje SolPriPa projektą, iš dalies finansuojamą pagal Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programą (2014–2020). Ji skirta projekto rezultatų sklaidai ir skatinti visuomenės informuotumą apie Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos vykdomą asmens duomenų apsaugos priežiūros veiklą, o tam tikrais atvejais netgi prie jos prisidėti. 

Tikslinės auditorijos. SolPriPa projekto metu sukurta informacija, skelbiama „ADA gide“, skirta organizacijoms ir žmonėms, ypač išskiriant sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, startuolius, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovus, žiniasklaidą, jaunimą ir vyresnio amžiaus žmones. Ateityje programėlės informacija bus atnaujinama ir papildoma nauja tematika.

Programėlės struktūra. „ADA gidas“ mobiliojoje aplikacijoje sukurtos specialios skiltys su naudinga informacija organizacijoms, žmonėms, informacija anglų kalba, sugretinti BDAR tekstai lietuvių ir anglų kalbomis, apklausos, testai, Jūsų nuomonės rubrika.

Dėmesys asmens duomenų saugumo pažeidimams. Įvykęs asmens duomenų saugumo pažeidimas (ADSP) gali sukelti itin skaudžių pasekmių tiek žmonėms, tiek pačioms organizacijoms. Labai svarbu nebijoti pripažinti, kad įvyko ADSP ir nedelsiant imtis priemonių ištaisyti padėtį. Kai kada privaloma apie įvykusį ADSP pranešti Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. „ADA gide“ organizacijos galės atlikti specialų testą, kuris padės apsispręsti, ar konkrečiu atveju reikėtų Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai pateikti pranešimą apie ADSP. Programėlėje planuojama sukurti ir kitų testų, naudingų sprendžiant tam tikras asmens duomenų tvarkymo situacijas.

Įsitraukimas į asmens duomenų apsaugos priežiūros veiklą. „ADA gide“ sukurta išskirtinė rubrika „Jūsų informacija“, skirta kiekvienam, norinčiam prisidėti prie asmens duomenų apsaugos priežiūros Lietuvoje. Čia galite anonimiškai pasidalinti savo vertinimais ir įžvalgomis dėl rinkoje vykstančio asmens duomenų tvarkymo, dėl Jus neraminančių asmens duomenų tvarkymo atvejų. Skatiname dalintis sėkmės istorijomis, gerosios patirties pavyzdžiais. Jūsų pateikta informacija padės Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai vykdyti asmens duomenų apsaugos priežiūros veiklą, stebėti situaciją Lietuvoje, vertinti kylančias rizikas, planuoti patikrinimus, be kita ko, pristatyti gerąją patirtį tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse. Kiekviena žinutė bus peržiūrėta ir įvertinta duomenų apsaugos profesionalų.

2020 m. rugsėjo 10 d. konferencijos „Aukšti asmens duomenų apsaugos standartai: tikrovė ir siekiai“ pranešimų videoįrašai. Nors sklandų darbą įgyvendinant SolPriPa projektą sutrikdė visą pasaulį apėmusi koronaviruso pandemija, tačiau kai kurios veiklos viršijo lūkesčius. Projekto uždarymo nuotolinė konferencija, pakeitusi planuotą tarptautinį renginį, sulaukė per 700 tiesioginės transliacijos dalyvių. Konferencijoje pranešimus skaitė projekto partnerių iš Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos ir Mykolo Romerio universiteto atstovai, taip pat žurnalistų etikos inspektorė ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo atstovės. Organizacijoms skirtoje „ADA gidas“ rubrikoje skelbiami konferencijos pranešimų videoįrašai.

Taigi, „ADA gide“ rasite gairių, lankstinukų, videoįrašų, testų, apklausų ir kitos naudingos informacijos apie asmens duomenų apsaugą ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento taikymą. „ADA gidą“ galima nemokamai atsisiųsti iš internetinių aplikacijų parduotuvių „Google Play Store“ ir „App Store“. Ji skirta Android ir iOS operacines sistemas palaikantiems išmaniesiems telefonams bei planšetiniams kompiuteriams.

Pranešimą paskelbė: Raminta Sinkevičiūtė-Šečkuvienė, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija

Parašykite komentarą