Daugeliui muzika – vienas iš gyvenimo variklių. Vos pakilę iš lovos, įsijungiame mėgstamą muziką, važiuodami automobiliu į darbą klausomės radijo, bėgiodami, važinėdami dviračiu taip pat neatsisakome pasiklausyti mėgstamų melodijų, o prieš miegą, skaitydami, mokydamiesi ar tiesiog peržvelgdami dienos naujienas vėlgi nejučia užsidedame ausines, o jei nepabijome žemais dažniais išgąsdinti kaimynų, įjungiamos numylėtosios garso kolonėlės. Tad kodėl muzika taip traukia ir kokį poveikį ji turi?
Visai neseniai mokslininkai atskleidė, kad muzika gali paskatinti dopamino gamybą. Dopaminas, plačiai žinomas kaip laimės hormonas, išsiskiria žmogui išgyvenant teigiamas emocijas. Būtent jis garantuoja gerą nuotaiką, teigiamas emocijas. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad muzika padeda žmonėms greičiau pasveikit, palengvina sergančiųjų Alzheimerio liga kasdienybę ir kai kuriais atvejais turėjo stipresnį poveikį nei įprastai vartojami vaistai. Tad kodėl reikėtų dažniau klausytis muzikos?
- Muzika padeda sustiprinti imunitetą. Vieno tyrimo JAV metu buvo nustatyta, kad klausantis Mocarto sonatos fortepijonui kraujyje sumažėjo baltymo interleukino-6, siejamo su širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, padidėjusiu mirtingumu. Eksperimente dalyvavo sunkiomis ligomis sergantys ligoniai.
- Muzika padeda išsivaduoti iš stresinės būsenos, mažina baimę. Rami, lėtesnė muzika gali padėti nurimti. Mokymuose, kaip kovoti su stresu, dažnai galime gauti patarimą patyrus stresą pradėti dainuoti kokią nors kvailą dainelę. Tokiu būdu nukreipiame mintis, neleidžiame padidėti kortizolio lygiui ir sutrikti normaliai širdies veiklai. Na, o neuromokslininkai, atlikę tyrimus, netgi parengė 10-ies labiausiai raminančių dainų sąrašą. Jame – grupių „All Saints“, „Coldpaly“, „Barcelona“, atlikėjų Adelės ir Enyos, žymiojo kompozitoriaus Mocarto ir kitų muzikų kūriniai.
- Muzika gali sumažinti skausmą. Kaip minėta, muzika skatina dopamino išsiskyrimą. Stresas ir skausmas dažnai eina koja kojon, sakoma, kad visos ligos – dėl nervų bei patirto streso. Kad muzika gali mažinti skausmą, nustatė Jutos (JAV) mokslininkai. Eksperimente dalyvavo 143 savanoriai. Tyrimo autoriai priėjo prie išvados, kad muzika smegenyse aktyvuoja slopinančius nervinius impulsus jutiklius, dėl to jaučiamas ne toks intensyvus skausmas.
- Muzika teigiamai veikia atmintį. Nemažai žmonių muzika padeda efektyviau dirbti. Tačiau taip pat mokslininkai nustatė, kad sergantieji demencija ir klausęsi daugiau muzikos pacientai turėjo geresnę atmintį. Vėlgi nuopelnus čia tikriausiai galima priskirti dopaminui, didinančiam motyvaciją mokytis, skaityti, spręsti kryžiažodžius, o tuo pačiu – ir lavinti atmintį.
- Muzika efektyvi sportuojant. Sportas tiesiog neįsivaizduojamas be muzikos: sportuojant savarankiškai, į užsiėmimus daugelis neužsuka be mobiliojo ir ausinių, o grupiniai užsiėmimai neįsivaizduojami be didžiulės kolonėlės ar net kelių kolonėlių. Muzika treniruočių metu didina ištvermę, skatina judėti ritmiškai, o tuo pačiu – ir efektyviau naudoti deguonį.
Tinkamai pasirinkta muzika padeda susikaupti, pagerina nuotaiką, grąžina malonius prisiminimus ir pojūčius, padeda dirbti našiau, tad jei mėgstate klausytis muzikos, o namuose iki šiol stovėjo tik kuklios kolonėlės, pasistenkite muziką pakylėti į kitą kokybės lygmenį ir investuokite į kokybišką garsą.