Verslas

2021 m. valstybės biudžeto tvirtinimas – gruodžio 22 d.

Seimo posėdyje įvyko 2021 m. valstybės biudžeto projekto antrasis svarstymas (projektas Nr. XIIIP-5302(2), kurio metu nuspręsta kitų metų valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetų finansinius rodiklius tvirtinti gruodžio 22 d., antradienį. Už šį sprendimą balsavo 85 Seimo nariai, prieš – 23.

Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, pagrindinis dėmesys skirtas koronaviruso pandemijos sukeltų neigiamų padarinių mažinimui ir tam skirta didžioji dalis pakeitimų.

Vyriausybės patobulintame įstatymo projekte Seimui siūloma patvirtinti daugiau kaip 11,25 mlrd. eurų sieksiančias valstybės biudžeto pajamas, kurios planuojamos 132,82 mln. eurų arba 1,17 proc. mažesnės nei prognozavo ankstesnė Vyriausybė. Asignavimai sudaro 15,83 mlrd. eurų, t. y. 335,33 mln. eurų arba 2,16 proc. daugiau nei planuota anksčiau. Asignavimai viršija pajamas 4,57 mlrd. eurų.

Valdžios sektoriaus deficitas sudarys 7 proc. BVP, iš jų 1,8 proc. BVP dėl išlaidų, susijusių su COVID-19 pandemijos padarinių valdymo priemonėmis. Dėl COVID-19 viruso pandemijos šiemet Lietuvos ekonomika susitrauks 1,5 proc. Per visus 2021 metus Lietuvos ekonomika galėtų augti 2,8 proc., t. y. 0,5 proc. mažiau, nei prognozuota rugsėjo mėn. „Taip pat numatome, kad šiemet vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šalyje augs 9,3 proc., o kitais metais augimo tempas sulėtės iki 4,1 proc., tačiau vis dėlto augimas yra ir tai užtikrina, kad darbo užmokesčio fondas augs“, – pažymėjo G. Skaistė.

Po pirmojo 2021 metų valstybės biudžeto projekto peržiūros valdžios sektoriaus išlaidos, pasak finansų ministrės, išaugo apie 1,24 mlrd. eurų, iš kurių didžioji dalis, t. y. apie 934 mln. eurų numatyta koronaviruso pandemijos padarinių suvaldymui. Anot G. Skaistės, 306 mln. eurų yra skiriami įstatymais numatytiems įsipareigojimams vykdyti.

Iš COVID-19 pandemijos valdymui numatytų 934 mln. eurų daugiau nei pusė lėšų, t. y. 480 mln. eurų, papildomai ketinama skirti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai: ligos (nedarbingumo) išmokoms, subsidijoms prastovų metu, išmokoms tiek dirbantiems savarankiškai, tiek ir dar ieškantiems darbo.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijai skirtos papildomos lėšos sudaro 230 mln. eurų, kurie bus skirti įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19, subsidijoms, lengvatinėms paskoloms, daliniam palūkanų kompensavimui bei kitai paramai verslui.

Sveikatos apsaugos ministerijai numatyta skirti 145 mln. eurų, kurie bus skirti COVID-19 vakcinos įsigijimui, gydymo ir medicininės įrangos įsigijimui, laboratoriniams tyrimams ir kt.

Taip pat, pasak ministrės, numatyta dar 79 mln. eurų, kurie skirti įvairių institucijų, dalyvaujančių kovoje su neigiamais koronaviruso pandemijos padariniais, poreikiams.

Likusi dalis patobulintame biudžeto projekte suplanuotų papildomų išlaidų sudaro apie 303 mln. eurų, iš kurių apie 95 mln. eurų numatyta papildomam pensijų indeksavimui. Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidų finansavimas užtikrinamas papildomai skiriant apie 89 mln. eurų iš valstybės biudžeto, kurie skirti vaistams kompensuoti ir medikų priemokoms ir kt. Taip pat papildomai bus skiriama lėšų socialinei pagalbai, kultūros darbuotojų, socialinių darbuotojų ir statutinių pareigūnų darbo užmokesčio didinimui.

Numatant geresnį 2020 m. pajamų surinkimą ir spartesnį prognozuojamo darbo užmokesčio fondo augimą 2021 metais, 38,9 mln. eurų didinama gyventojų pajamų mokesčio dalis, tenkanti visų savivaldybių biudžetams nuo šio mokesčio pajamų į konsoliduotus valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus. Taip pat numatoma 39,9 mln. eurų savivaldybių išlaidų pokyčiams kompensuoti.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Parašykite komentarą