• Laisvalaikis

    Vaikai – tai mūsų ateitis

    Vaikai, jų mokymas, pradedant ikimokykliniu ugdymu – tai mūsų ateitis. Kokią tą ateitį susikursime, tokią ir turėsime… Vaikas mokosi labai greitai ir pakankamai lengvai. Pagrindinė mažo žmogaus mokykla, žinoma, yra šeima. Ir visi mes nuoširdžiai norime būti gerais tėvais. Netgi geresniais, nei buvo mūsų tėvai. Tačiau, nuodėmingas ratas, kuriame iš kartos į kartą perduodamos ne pačios geriausios auklėjimo strategijos ir mokymas, vis sukasi – apsisukimas po apsisukimo. Patys to nenorėdami mes paliekame savo vaikams, kaip palikimą, tuos šeimos modelius ir tuos kompleksus, kuriuos savo laiku mums paliko mūsų tėvai, perėmę juos kaip estafetinę lazdelę iš savo tėvų. Kaipgi pertraukti tą tarp šeimyninių mokymų grandinę? Kaip auklėti savo vaiką? Kaip išvengti…

  • Laisvalaikis

    Vaikų psichologija. Patarimai Naujiesiems metams. (II dalis)

    5. Įtraukite mažylį į pasiruošimo šventėms verpetą. Kartu puoškite eglutę, ruoškite eiles ir sveikinimus šeimos nariams, pieškite paveikslus, kurkite scenarijus su žaidimais ir fokusais. Programas sudarykite taip, kad juose galėtų dalyvauti ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Vaikams naudinga įprasti, kad šventės – tai ne tik dovanų įteikimas. Linksmą šventę galima susikurti patiems, reikia tik truputį pasistengti. Leiskite vaikui dalyvauti šventinėje užstalėje. Tegul jis mato pasipuošusius suaugusius – šeimos narius, šventiškai serviruotą stalą.. kas gali būti geriau? 6. Neužverskite mažylį dovanomis. Aš suprantu, kad Jūs norite patenkinti visus vaiko norūs ir poreikius. Dovanų lavina gali būti iššaukta ir mūsų siekiu užglaistyti savo kaltės jausmą. Įprastame gyvenime, gal būt, vaikui Jūsų…

  • Laisvalaikis

    Vaikų žaidimai: muzikinis lavinimas. (I dalis)

    Kultūros centro „Vijolina“ pedagogai kartais juokauja, kad „norint jog vaikas sėkmingai mokytųsi užsienio kalbos, visai nebūtina versti jo „kalti“ gramatiką. Jį reikia mokyti muzikos… :)“. Juokai juokais, bet tiesos tame yra. Kaip tik dėl šios priežasties mūsų Estetinio lavinimo mokykloje, skirtoje 2-7 metų vaikams, tiek daug dėmesio skiriama muzikiniams žaidimams. Muzikos pamokos vaikams iš ties lavina gražią ir taisyklingą kalbą. Tokios išvados priėjo Prancūzijos ir Portugalijos mokslininkai po bendrų tyrinėjimų, kurių rezultatai sudrebino visą mokslo pasaulį. Muzikinis išsilavinimas turėtų būti ne papildomas, o privalomas, vienu balsu tvirtina kognityviniai psichologai. Net devynis mėnesius mokslininkai stebėjo, kaip muzikos ir tapybos pamokos įtakoja vaikų vystimąsi. Eksperimente dalyvavo trisdešimt du 8-9 metų vaikai. Niekas…

  • Laisvalaikis

    Vaikų žaidimai: muzikinis lavinimas. (II dalis)

    Muzikalumo ir kalbos ryšys mokslininkus domino jau seniai. Po to, kai buvo išrastas pozitroninis-emisinis tomografas, buvo padarytas atradimas, kuris šiandien laikomas neginčijamu faktu: profesionalių muzikantų smegenys pilkosios smegenų masės nervų ląstelių turi daugiau. Galvos smegenų žievės skenavimas parodė daugumos tyrime dalyvavusių vaikų pagerėjusį pažinimą, supratimą ir kalbos artikuliaciją. Science analitikų nuomone lieka nesuprantamos tik tokių struktūrinių smegenų pakitimų priežastys, juk yra žinoma, kad ši smegenų dalis formuojasi 29-31 embriono vystymosi savaitę. Tai yra, lyg ir galima būtų kalbėti apie genetiškai užprogramuotą muzikalumą… Žinoma, genai vaidiną labai svarbų vaidmenį. Bet, tas faktas, kad galutinai žmogaus smegenų žievė susiformuoja jau po gimimo, duoda svarų pagrindą tvirtinti, jog muzikinis lavinimas ankstyvoje vaikystėje, netgi…

  • Laisvalaikis

    Vaikų psichologija. Kaip nuraminti vaiką?

    Prieš pradedant pasakoti apie tai, kaip kovoti su vaikų kaprizais ir isterikomis, noriu priminti svarbiausią dalyką: vaikas turi teisę paverkti, kai jam liūdna, kai jis jaučiasi pavargęs, nuskriaustas arba netgi šiaip sau. Tos ašaros yra svarbios ir reikalingos, todėl daugumoje atveju mažiui paverkti reikia leisti. Ir vis dėlto, kartais suaugusiems yra labai svarbu, kad mažylis neverktų. Nors isterikos sustabdyti praktiškai neįmanoma, bet pabandyti neleisti jai prasidėti galima. Kaip tai padaryti? Pabandysime patarti: 1. Priminkite vaikui apie labai svarbų reikalą, dėl kurio verksmą reikia atidėti. Šioje vietoje svarbiausia yra tai, kad Jūs neatimate iš mažylio teisės paverkti, o tiesiog prašote kiek palaukti. Dauguma vaikų padaryti tokią nuolaidą sutinka. 2. Sąmoningas verkimas.…

  • Buitis, Namai

    Vaikų psichologija. Agresija.

    Mūsų kultūroje sunku aptikti žmogų, kuriam vaikų auklėjimas smurto pagalba atrodytų kažkas siaubinga. „Tik užpakaliu pajutęs rykštės skonį užauga geras žmogus“, – tvirtina ne vienas toks auklėtojas. Taigi gerus ketinimus tinkamai išauklėti savo vaiką tėvai palydi smurtu, tai yra nevaldoma agresija. Užuot ieškoję būdų daryti vaikui auklėjamąją įtaką, „neagresyvūs“ tėvai ploja savo atžaloms per užpakalį. Agresija ir destrukcija yra natūralūs kiekvieno mūsų žingsnio palydovai. Dažnai nemokšiškai suvokiamai agresijai užkabinama blogio etiketė. Tačiau kuo kaltas atomas, jei kažkoks kvailys sukūrė atominę bombą? Kuo dėta prigimtinė energija, duota mums agresijos pavidalu, jei kažkieno nesveikoje galvoje gimė impulsas mušti, tyčiotis ar žudyti? Agresija, kaip ir viskas žmoguje, turi savo aiškiai apibrėžtą paskirtį –…