Studijos

Studentai politikams padėsime iškovoti 8 mandatus, jei per 8 metus įgyvendinsite 8 punktus

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje studentai prieš rinkimus įgyvendins aktyvią pilietinę kampaniją, kurios tikslas – ne tik padėti studentams priimti sprendimą, už ką balsuoti bei užtikrinti, kad kuo daugiau studentų balsuotų Seimo rinkimuose, tačiau ir atkreipti politikų dėmesį į studentų lūkesčius. Tokią kampaniją, simboliniu pavadinimu „A8tuoni“, inicijuoja daugiausiai studentų vienijanti Lietuvos studentų sąjunga. Sąjunga skaičiuoja, kad jų atstovaujamų 100 tūkst. studentų balsai prilygsta mažiausiai 8 mandatams Seime, studentai siūlo politikams diskutuoti apie jų parengtą 8 punktų planą, o jo visiško įgyvendinimo tikisi per 8-erius metus, per dvi Seimo kadencijas.

LSS atlikta studentų apklausa parodė, kad kol kas rinkimuose tikrai planuoja dalyvauti apie trečdalis studentų, dar tiek pat nėra apsisprendę. O daugiau nei pusė visų nusprendusių arba dar svarstančių eiti į rinkimus studentų dar nėra apgalvoję, kam atiduos savo balsą.

„Kampanija „A8tuoni“ skirta abiem grupėms, kurios, deja, kaip pastebime, dažniausiai mažai domina viena kitą – studentams ir politikams. Skatinsime studentus nebūti pasyviais – supažindinsime juos su partijų nuostatomis aukštojo mokslo klausimais, nepamiršdami įtraukti ir artimiausių studentams problemų, tokių, kaip bendrabučiai ar finansavimas. Sudarysime visas sąlygas patiems įvertinti, kuris politikas geriausiai atstovautų jų interesams, ir raginsime šią paramą pareikšti Seimo rinkimuose“, – pristatydamas kampaniją sakė Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.

Pasak jo, politikams ši kampanija – puiki galimybė įrodyti, kad supranta studentų problemas, pritaria galimiems jų sprendimams, ir tokiu būdu užsitikrinti studentų paramą. „Iki pat rinkimų politikus kviesime ir neformalioms diskusijoms, ir rimtiems debatams – jų metu susipažinsime su partijų nuostatomis aukštojo mokslo klausimais ir visą šią informaciją pateiksime studentams. Esame pasirengę būti tarpininkais tarp studentų ir Lietuvos politikų – neabejojame, kad glaudus bendradarbiavimas ir diskusijos abiem pusėms išeitų į naudą“, – teigė D. Dikšaitis.

Savo poreikius sudėjo į 8 punktų programą

„Paprastai tariant, šios kampanijos idėją trumpai būtų galima apibūdinti taip: gerbiami politikai, parodykite, kad norite diskutuoti su studentais apie jų ateitį, pasiryžkite pritarti mūsų siūlomiems 8 problemų sprendimams per 8 metus, ir studentai pasistengs del jūsų ateities – suteiks jums 8 mandatus. Būtent tiek mandatų, skaičiuojant pagal ankstesnius rinkimus, galėtų lemti 100 tūkst. balsų, kuriuos turi studentai“, – sakė Sąjungos prezidentas.

Studentų siūlomoje 8 punktų programoje išskirtos aktualiausios aukštojo mokslo problemos bei joms siūlomi sprendimai. Tai ne tik studentams aktualiausi klausimai dėl studijų kokybės ir finansavimo, bet ir susiję su jų buitimi – gyvenimo sąlygas studijų laikotarpiu, viešojo transporto bilietams taikomas nuolaidas ar galimybes įsidarbinti pagal universitete įgytą profesiją.

Kampanija „A8tuoni“ truks iki Seimo rinkimų pabaigos. Jos metu planuojamos studentų akcijos didžiausiuose Lietuvos miestuose, diskusijos su partijų atstovais, potencialių švietimo ministrų debatai, kuriuos moderuotų patys studentai, nominacijos draugiškiausiems ir priešiškiausiems politikams, pilietiškiausios aukštosios mokyklos rinkimai bei kiti įvykiai, padėsiantys studentams ir politikams geriau suprasti vieniems kitus bei didinsiantys studentų norą balsuoti rinkimuose. Kampanijai „A8tuoni“ studentai taip pat turi parengę iššūkį, kurį priimti sugebės tik patys drąsiausi politikai, tačiau šią idėją plačiau žadama pristatyti tik po savaitės.

Daugiau nei pusė studentų nežino, už ką balsuos rinkimuose

Dar prieš kampanijos startą Studentų sąjunga internetu apklausė 2 tūkst. studentų. Šios apklausos rezultatai rodo, kad du trečdaliai studentų ketina dalyvauti rinkimuose – 37 proc. respondentų teigė tikrai eisiantys balsuoti, o dar 30 proc. sakė greičiau balsuosiantys, nei nebalsuosiantys. Tuo tarpu daugiau nei pusė (54 proc.) apklaustųjų dar neapsisprendę, kuriai politinei partijai atiduos savo balsą spalio 14-ąją arba išankstinių rinkimų metu.

„Jaunimas, deja, iki šiol Lietuvos rinkimuose buvo pati pasyviausia amžiaus grupė: pavyzdžiui, 2008 m. porinkiminėje apklausoje net 46 proc. iš 18-25 metų respondentų teigė Seimo rinkimuose nedalyvavę, nors į tokias apklausas paprastai patenka daugiau balsavusių žmonių“, – teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Mažvydas Jastramskis, vienas iš politinių preferencijų išsiaiškinimui skirto projekto www.manobalsas.lt kūrėjų.

Anot M. Jastramskio, neretai sprendimas, už kurią partiją ar kandidatą balsuoti, priimamas prieš pat rinkimus, o tokį pasirinkimą gali lemti ir emocinės priežastys – pamatyta įdomi reklama, išgirstas patinkantis pasisakymas. „Pavyzdžiui, praėjusiuose rinkimuose nuoseklios programos neturėjusi, net aiškių politinių pažadų nepateikusi, tačiau linksmą ir vizualiai patrauklią rinkiminę kampaniją pristačiusi Tautos Prisikėlimo partija pritraukė daugiausia balsų iš 18-25 metų amžiaus grupės“, – sakė politologas.

Lietuvos studentų sąjungos inicijuotos apklausos rezultatai taip pat atskleidžia, kad penktadalis studentų jau nusprendė neiti į rinkimus (13 proc. tikrai nedalyvaus ir 8 proc. greičiausiai nedalyvaus). 9 proc. studentų planuoja balsuoti iš anksto – paštu arba išankstiniame balsavime spalio 8-9 d.

„Ši studentų dalis mums itin svarbi, juk didelė dalis studentų dažnai nebalsuoja tik todėl, kad rinkimų dieną negali nuvykti į miestą, kuriame yra registruoti. Todėl raginsime studentus aktyviai dalyvauti išankstiniame balsavime, jų metu planuojame skaičiuoti dalyvaujančius studentus ir tokiu būdu išrinkti pilietiškiausią aukštąją mokyklą Lietuvoje“, – pasakojo Sąjungos prezidentas D. Dikšaitis.

Apsispręsti padės ir politinis testas

Siekdami skatinti sąmoningą ir racionalų studentų pilietinį dalyvavimą valstybės gyvenime, kampanijos „A8tuoni“ iniciatoriai sukūrė galimybę objektyviai išsiaiškinti, kuri iš šiemet Seimo rinkimuose kandidatuojančių partijų geriausiai atstovautų studentų interesams. Kampanijos interneto puslapyje www.a8tuoni.lt atlikus testą, jo rezultatai pateikia sąrašą tų politinių partijų, kurių įvardytos pozicijos aukštojo mokslo klausimais yra panašiausios į testą atlikusio asmens atsakymus.

„Manome, kad toks įrankis studentams – itin reikalingas ir svariai prisidės prie atsakingesnio balsavimo skatinimo. Retas jaunas žmogus ryžtasi gilintis į kandidatuojančių partijų politines programas, tad jų pozicijos neretai lieka neišgirstos ir užgožtos turiniu nepasižyminčios politinės reklamos srauto. Testas padės studentams išsiaiškinti, kuri politinė jėga, suteikus jai mandatą, imtųsi iš esmės gerinti būtent jų padėtį“, – sakė D. Dikšaitis.

Svetainėje A8tuoni.lt kiekvienam politikui yra siūloma tribūna skelbti savo mintis studentams aktualiais klausimais, taip pat čia studentai galės rasti visą informaciją apie balsavimą arba partijų nuostatas dėl siūlomų 8 punktų programos.

Lietuvos studentų sąjunga yra 1991 metais įkurta ir ilgiausiai šalyje veikianti nacionalinė nevyriausybinė organizacija, atstovaujanti Lietuvos studentų interesams, jungianti Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų savivaldas. Šiuo metu Sąjunga vienija 16 studentų savivaldų, per kurias atstovauja apie 100 tūkst. Lietuvos aukštųjų mokyklų studentams. Pagrindinės Studentų sąjungos veiklos kryptys yra geresnė aukštojo mokslo kokybė ir geresnės socialinės sąlygos studentams, taip pat – neįgaliųjų integracija aukštosiose mokyklose ir studentų savivaldų veiklos stiprinimas.

Rekomenduojame
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Parašykite komentarą