Politika ir teisė

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: „Konservatoriai siūlo nedelsiant paskelbti sankcijas 39-iems režimo atstovams“

2020 m. rugpjūčio 18 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija kreipėsi į Lietuvos premjerą Saulių Skvernelį, užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ir vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę, ragindama nedelsiant paskelbti Lietuvos nacionalines sankcijas, pagal vadinamąjį „Magnickio įstatymą“, 39-iems įtakingiausiems Aliaksandro Lukašenkos režimo atstovams, kurie atsakingi už smurtą prieš taikius gyventojus ir rinkimų klastojimą.

„Tai turi būti ne tik signalas pačiam Aliaksandrui Lukašenkai ir jo įtakingiausiems režimo atstovams, kad jo brutalus elgesys nebus toleruojamas, bet ir pavyzdys tarptautinei bendruomenei, jog valstybės, kurioms svarbios demokratinės vertybės, žmogaus teisės ir laisvės, gali ir turi nedelsdamos įvesti sankcijas prieš asmenis, šiurkščiai laužančius šias vertybes. Už smurtą, prievartą ir rinkimų klastojimus atsakingi asmenys turi suprasti, kad jie neišvengs atsakomybės, demokratiniame pasaulyje bus nepageidaujami ir sulauks sankcijų“, – teigė TS-LKD frakcijos narė Ingrida Šimonytė.

Pasak Seimo opozicijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio, Lietuva turi imtis lyderystės ne tik padedant Baltarusijos pilietinei ir politinei opozicijai, suteikiant prieglobstį persekiojamiems ar A. Lukašenkos režimo represijų sužeistiems žmonėms, bet ir principingai vertinant bei persekiojant nusikalstamo, nelegitimaus režimo lyderius ir jų pagrindinius bendrininkus.

„Lietuva turi aiškiai, greitai ir nedviprasmiškai formuluoti ir įtvirtinti Europos Sąjungos ir transatlantiniu lygiu strategines nuostatas Baltarusijos režimo atžvilgiu, būti ledlaužiu kovoje už laisvę ir prieš tironiją. Demokratiška ir nepriklausoma Baltarusija, kur žmonės savo šalies politinę ateitį sprendžia laisvuose rinkimuose, yra mūsų ne tik geopolitinis tikslas, bet ir moralinė atsakomybė. Sankcijos taip pat turi pasiųsti signalą ir kitiems įtakingiems režimo atstovams, kad toliau remti Lukašenką reikštų aklavietę ir tolesnes sankcijas vis platesniems dabartinio elito sluoksniams“, – pabrėžė TS-LKD frakcijos seniūnas G. Landsbergis.

Siūlomas pirmųjų 39-ių sankcionuotinų Baltarusijos politikų ir pareigūnų sąrašas, parengtas kartu su Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovais, nėra baigtinis, atviras tolesniam pildymui ir išplėtimui.

„Išsamus pirmųjų sankcionuotinų asmenų sąrašas parengtas konsultuojantis su Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovais, stebėjusiais rinkimus ir fiksavusius žmogaus teisių pažeidimus. Tai pirmosios, bet ne paskutinės ypač įtakingų asmenų pavardės, nes sąrašas nėra baigtinis ir turėtų būti palaipsniui plečiamas – koordinuojantis tiek su Europos Sąjungos, tiek su JAV partneriais bei aiškėjant daugiau informacijos apie padarytus režimo nusikaltimus ir rinkimų pažeidimus“, – teigė Laurynas Kasčiūnas, Seimo narių grupės „Už demokratinę Baltarusiją“ pirmininkas.

Parlamentarai Vyriausybės narių prašo, vadovaujantis vadinamojo „Magnickio įstatymo“ nuostatomis – Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 133 straipsnio 4 dalyje nustatytais pagrindais (remiantis visuotinai pripažintų žmogaus teisių ir laisvių pažeidimo, grėsmės valstybės ir visuomenės saugumui kriterijais), nurodytus atsakingus Baltarusijos pareigūnus, organizavusius ar prisidėjusius prie Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų klastojimo, jėgos naudojimo prieš Baltarusijos žmones, įtraukti į Nacionalinį asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, sąrašą. 

Siūlomas pirmųjų 39-ių sankcionuotinų Baltarusijos politikų ir pareigūnų sąrašas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą