Įvairenybės

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojo S. Gentvilo pranešimas: parlamentaras ragina atsakingas institucijas paviešinti visus dokumentus, susijusius su ekologinę katastrofą Alytuje sukėlusia įmone

2019 m. spalio 23 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas, liberalas Simonas Gentvilas kartu su parlamentarų grupe pateikė kreipimąsi į Aplinkos ministeriją ir Aplinkos apsaugos agentūrą dėl UAB „Ekologistika“ taršos leidimų. Kartu buvo išsiųstas raštas ir į Sveikatos apsaugos ministeriją ir nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl gyventojų teisės į sveiką aplinką.

„Ekologinė katastrofa Alytuje yra įrodymas, kad tokios nelaimės mus užklumpa nepasiruošusius. Privalu tinkamai priimti šias pamokas ir ištirti, kas šiuo atveju nesuveikė taip, kaip turėtų, kadangi veikiant reguliavimo mechanizmams tokio masto incidentas apskritai kilti neturėtų. Gaisras UAB „Ekologistikoje“ ne tik sukėlė didelio masto taršą, sutrikdė miesto ir rajono veiklą, tačiau gali turėti ir ilgalaikių pasekmių gyventojų sveikatai. Todėl tikiuosi, kad visos atsakingos institucijos į klausimus atsakys kuo skubiau“, – teigia Seimo narys.

S. Gentvilo užklausų atsakingoms institucijoms esmė – siekis išsiaiškinti žalos aplinkai ir gyventojų sveikatai mastą. Aplinkosaugininkų klausiama, ar UAB „Ekologistika“ veikė pagal visus galiojančius teisės aktų reikalavimus ir ar turėjo visus reikiamus leidimus. Atsakingų institucijų taip pat prašoma pateikti informaciją apie techninius projektus, susijusius su aplinkosauga, visas kitas išvadas ir raštus, susijusius su įmonės veikla. Oficialūs pareigūnai prašomi informuoti, kokiomis baigtinėmis metodikomis bus vadovaujamasi norint nustatyti žalos aplinkai mastą.

Kreipdamasis į pareigūnus, atsakingus už sveikatos apsaugą, parlamentaras norėtų išsiaiškinti, ar nebuvo pažeista gyventojų teisė į sveiką ir saugią aplinką, bei patikrinti, ar buvo atliktos būtinos sanitarinės apsaugos zonos nustatymo ir poveikio visuomenės sveikatai vertinimo procedūros. Taip pat norima sužinoti, ar institucijos, kurios turėjo išduoti leidimus dėl atliekų sutvarkymo, dirbo sklandžiai ir kompetentingai.

„Šiuo metu svarbu sėkmingai užbaigti ekologinės krizės likvidavimą Alytuje ir išsiaiškinti, kokią žalą tai turės aplinkai, tačiau ne mažiau aktualu yra suprasti, kodėl nesuveikė prevenciniai mechanizmai: kokios institucijos ar įstaigos neteisingai išdavė leidimus, ar jos apskritai veikia kompetentingai, o galbūt problema yra ne įstaigose, o reglamentavimo spragose. Tik visapusiškai įvertinę šios krizės aplinkybes, galėsime padaryti taip, kad ateityje būtų galima išvengti panašaus tipo nelaimių“, – pridūrė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas, liberalas Simonas Gentvilas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą