Politika ir teisė

Prezidentas: į diskusijas apie Europos ateitį įtraukime kuo daugiau piliečių

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda nuotoliniu būdu susitiko su ES valstybių narių ambasadoriais, su kuriais aptarė ES aktualijas, pasirengimą šią savaitę vykstančiam neformaliam Europos vadovų susitikimui Porte ir santykius su trečiosiomis šalimis.

Prezidentas apžvelgė pandemijos suvaldymo klausimus pažymėdamas, kad intensyvios ES derybos padėjo reikšmingai padidinti reikalingą vakcinų tiekimą šalims narėms, tačiau virusas dar nesustabdytas ir situacija Europoje yra labai trapi.

Lietuvos vadovas pabrėžė, kad svarbu palaikyti siūlymą dalytis vakcinų rezervais su kaimyninėmis, ypač Rytų partnerystės šalimis.

„Būsime saugūs tik tada, kai mūsų kaimyninės valstybės turės galimybių įsigyti ir naudoti europietiškas vakcinas“, – teigė Prezidentas. Šalies vadovas taip pat pasiūlė valstybėms narėms pradėti tartis dėl bendro pandemijos suvaržymų atlaisvinimo.

Šalies vadovas pabrėžė, kad ES vieningumas ir solidarumas ypač svarbūs siekiant užtikrinti saugumą Rusijai vykdant agresyvią politiką kaimyninių valstybių atžvilgiu. Prezidento teigimu, saugumo situacija prie rytinės Ukrainos sienos išlieka įtempta, todėl būtina vieningai palaikyti Ukrainos suverenitetą, teritorinį vientisumą, pastangas įsilieti į ES bendrąją rinką. Prezidentas pažymėjo, kad jei Rusijos agresyvi laikysena prie rytinės Ukrainos sienos nesikeis ir nebus pažangos žmogaus teisių ir laisvių srityje, ES turi būti pasiruošusi papildomam atsakui.

Šalies vadovas taip pat priminė Baltarusijos pilietinės visuomenės kovą už demokratiją ir žmogaus teises, kuriai reikalinga parama bei tarptautinės bendruomenės dėmesys.

Nesaugios Astravo atominės elektrinės grėsmė – vienas didžiausių šiandieninių iššūkių visos Europos ir jos piliečių saugumui, todėl Lietuva kviečia ES teikti išskirtinį dėmesį branduolinės saugos reikalavimų įgyvendinimui ES kaimynystėje.

Susitikime buvo aptarti šią savaitę vyksiančio neformalaus ES vadovų susitikimo klausimai: Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimas, ES santykiai su Indija ir Rusija. Prezidentas pristatė Lietuvos poziciją pažymėdamas ES lygmeniu išsikeltų užimtumo, mokymosi visą gyvenimą, skurdo ir socialinės atskirties mažinimo tikslų svarbą.

Pabaigoje Prezidentas pasveikino Europos ateities konferencijos idėją ir paragino valstybių narių atstovus įtraukti kuo daugiau piliečių į diskusijas apie Europos ateitį.

Pranešimą paskelbė: Ridas Jasiulionis, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą