Laisvalaikis

Porteris – tamsiojo alaus legenda

Sausio mėnesį Lietuvos rinkai pristatytas naujasis „Tauro Porteris“ – juodas, tirštas ir charakteringas alus. Šios alaus rūšies kilmė – dar XVIII amžiaus Anglija. Ji pradėta gaminti Londono uostuose įsikūrusiose alaus daryklose. Savo pavadinimą porteris įgavo nuo angliško žodžio porter, reiškiančio nešiką, nes būtent šią alaus rūšį labai pamėgo to meto uostų ir gatvių nešikai.

Pasaulyje geriausiai žinomos dvi porterio rūšys: Baltijos porteris ir airiškas stiprusis stautas. „Tauro“ naujiena – tradicinis Baltijos porteris, plačiai pamėgtas visoje Europoje. Pirmą kartą Baltijos porteris pradėtas gaminti Maskvoje, tačiau dėl savo populiarumo ne tik Rusijos Imperijoje, bet ir Baltijos jūros valstybėse bei Skandinavijoje, jis gavo būtent tokį pavadinimą.

Baltijos porteris yra kiek stipresnis nei jo giminaitis – tradicinis britiškas porteris, be to, pasižymi sodresniu ir spalvingesniu skoniu. Alaus žinovai sako, kad Baltijos porterio išskirtinumas – gurkštelėjus juntamas lengvas duonos prieskonis, taip pat kava ir šokoladas. Naujasis „Tauro Porteris“ – vienintelis Lietuvoje gaminamas net iš penkių salyklų: šviesiojo, Miuncheno, karamelinio, šokoladinio ir juodojo. Kruopštus salyklų derinimas padeda išgauti tik šiai alaus rūšiai būdingą skonį.

Be to, porteris – viena iš alaus rūšių, kuri puikiai tinka gerti tiek žiemą, tiek vasarą. Bet kuri porterio rūšis gali būti maišoma su įvairiais prieskoniais, pavyzdžiui, žiemą jis dažnai geriamas ir šiltas, pagardintas vyšniomis ar juodaisiais serbentais.

Kalnapilio-Tauro grupė
(pranešimas spaudai)

Parašykite komentarą