Teisėsauga, kriminalai

NSGK pirmininko Dainiaus Gaižausko atsakymas Gabrieliui Landsbergiui

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis garsiai pareiškė, jog jis turi problemą – mane. Džiaugiuosi, jog jis jau viešai prisipažįsta, kad turi problemą – reiklius, siekiančius teisybės politikus, nes yra per daug ,,įklimpęs“ ir nebesugeba rasti logiškų pasiteisinimų, kodėl jam taip nepatinka NSGK pirmininkas ir kiti LVŽS kolegos, kurie kelia per daug klausimų „neliečiamųjų“ atstovui.  Jis išsisukinėja duoti paaiškinimus NSGK tyrime ir vengia atsakyti visuomenei į klausimus, kodėl pusantrų metų buvo slepiama informacija, ar įslaptinta VSD informacija nebuvo manipuliuojama siekiant asmeninių politinių ar kitų tikslų, taip keliant riziką nacionaliniam saugumui. Nepamirškime ir nutekintos informacijos fakto – VSD pradėjo tyrimą dėl NSGK nutekinto dokumento, kuris sudaro VSD tarnybos paslaptį bei galimai atskleidė pranešėjo anonimiškumą ir taip pažeidė pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatas. Tad konservatorių flangas pradėjo mėtyti pėdas, kurti dirbtinius skandalus, siekiant nukreipti dėmesį nuo juos neigiamai paveiksiančių aplinkybių.

Primenu, jog VSD jau aiškinasi dėl įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo, po to, kai V. Bakas pranešė gavęs duomenų iš pranešėjo ir apie tai  raštu informavo NSGK. VSD informuoja, kad 2020 m. kovo 5 d. naujienų portale ,,Delfi.lt” publikuotame straipsnyje ,,Skandalą dėl VSD veiklos sukėlęs dokumentas: pateikiame pilną versiją” atskleidžiama VSD įslaptinta informacija. Įvertinus tai, kad straipsnyje publikuota informacija sudaro tarnybos paslaptį, VSD balandžio 8 d. kreipėsi į LR generalinę prokuratūrą, prašydama pateikti vertinimą, ar pranešėjo apklausa vykdant tyrimą dėl galimo įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo gali būti vertinama kaip neigiamo poveikio darymas. VSD taip pat atkreipė komiteto dėmesį, kad straipsnyje pateiktas dokumentas ne tik atskleidė VSD įslaptintą informaciją, bet taip pat paviešino tam tikrus pranešėjo duomenis, kurie VSD pareigūnams ir darbuotojams leido identifikuoti pranešėjo asmens tapatybę. Kodėl tam skiriu tiek daug dėmesio? Minėto dokumento nutekėjimas įrodo, kad komitete galimai dirba politikai, kurie pažeidinėja valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nuostatas. Su šiuo įstatymu visi NSGK nariai privalėjo susipažinti prieš gaunant leidimus dirbti su įslaptinta informacija. Kyla pagrįstų abejonių, kad leidimus dirbti su įslaptinta informacija gavo politikai, neatitinkantys visų reikalavimų, nes leidimų negali gauti asmenys, kurie yra baudžiamųjų bylų procesų dalyviai ar turi ryšį su katinamaisias baudžiamosiose bylose. Paaiškėjusios faktinės aplinkybės leidžia įtarti, kad pildant anketas dirbti su įslaptinta informacija tokių aplinkybių galėjo nenurodyti Gabrielius Landsbergis bei Laurynas Kasčiūnas.  Juk viešai buvo skelbta, kad pastarieji buvo kviečiami liudyti baudžiamojoje byloje dėl savo ryšių su kaltinamaisiais, t.y. su MG Baltic atstovais. G. Landsbergis pietavo ir neva derino konservatorių programą, o L. Kasčiūnas buvo šios baudžiamosios bylos proceso dalyvis ir privalėjo atskleisti savo įtartinus ryšius su šios bylos kaltinamaisiais bei pasiaiškinti, kokias jų užduotis vykdė.

Viename Lietuvos internetiniame portale pasirodžiusiame straipsnyje apie ,,MG Baltic“ baudžiamosios bylos procesą minima, kad remiantis teisėsaugos duomenimis, Laurynas Kasčiūnas 2015 metų pabaigoje kreipėsi į tuometę Seimo vicepirmininkę Ireną Degutienę dėl Vartojimo kredito įstatymo pataisų, kurias pateikė kaltinamuoju tapęs Šarūnas Gustainis. Minėtame straipsnyje taip pat minima, kad tyrėjai yra įsitikinę, kad Vartojimo kreditų įstatymų pataisas Šarūnas Gustainis yra gavęs tiesiai iš R. Kurlianskio ir ši pataisa buvo naudinga greitųjų kreditų bendrovėms, nes buvo siūloma klientų nemokumo riziką tikrinti remiantis vien pačių klientų pateikiamais dokumentais. Teisme L. Kasčiūnas teigė, kad su R. Kurlianksiu yra susitikęs 6–7 kartus ir jam nekilo jokių įtarimų dėl R. Kurlianskio suinteresuotumo greitųjų kreditų klausimais, todėl ir sutikęs pasiteirauti dėl pataisos. 

Atsižvelgiant į visas šias aplinkybes ir siekiant maksimalaus skaidrumo NSGK darbe, būtina patikrinti informaciją, ar G. Landsbergis bei L. Kasčiūnas leidimus dirbti su įslaptinta informacija gavo teisėtai, t.y.  ar sąžiningai užpildė klausimyną ir nenuslėpė informacijos ir taip nepažeidė Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 17 straipsnio 2 dalies 20 punkto reikalavimų nenuslėpti duomenų apie savo ryšius, veiklą ir faktus turinčius įtakos sprendimo dėl leidimo dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išdavimo priėmimui, ar elgėsi sąžiningai, siekdami gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

Jeigu šie du politikai yra nuslėpę minėtą informaciją, įstatyme aiškiai pasakyta, kad leidimai tokiems asmenims neišduodami.

Todėl manau, kad artimiausiu metu būtina užklausti dėl G.Landsbergio  ir L.Kasčiūno  parodymų teisme. Gautą informaciją iš teismo perduoti VSD ir prašyti įvertinti, ar nebuvo nuslėpta informacija pildant anketą ir ar nebuvo pažeistas Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas. Kol negauta informacija, taip pat būtina kreiptis į LR Seimą ir prašyti laikinai pakeisti NSGK sudėtį, siūlant komiteto narius G.Landsbergį bei L.Kasčiūną pakeisti kitais opozicijos atstovais.  

Nenustebsiu, kad po šio mano viešo laiško, opozicijos lyderis imsis dar didesnės šmeižto kampanijos mano atžvilgiu, tačiau aš nežadu tylėti, visuomenė turi žinoti, kokiais metodais dirba opozicija ir jos lyderis.

 

Pranešimą paskelbė: LVŽS komunikacijos grupė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą