Teisėsauga, kriminalai

Lietuvos kovą su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu vertino Europos Tarybos ekspertai

Pinigų plovimas ir teroristų veiklos finansavimas – vienos didžiausių šiuolaikinio pasaulio grėsmių, kurioms suvaldyti skiriamas dėmesys auga kasmet. Minėti nusikaltimai nuolat tobulėja, todėl užkirsti kelią jiems – vis didesnis iššūkis tiek tarptautinėms organizacijoms, tiek pavienėms šalims. Kaip efektyviai šių nusikaltimų užkardymo režimas veikia mūsų šalyje, paaiškės jau po kelių mėnesių. Būtent tada savo vertinimą pateiks dvi gegužės savaites Lietuvoje viešėję Europos Tarybos ekspertai.

Europos Tarybos Ekspertų komiteto dėl priemonių, nukreiptų kovai su pinigų plovimu bei teroristų finansavimu (MONEYVAL), ekspertai vizito metu aiškinosi valstybėje veikiančios sistemos efektyvumą. Kitaip tariant, šį kartą buvo žiūrima ne kiek Lietuvoje yra galiojančių teisės aktų ir kitų prieš pinigų plovimą ir terorizmo finansavimą nukreiptų priemonių, bet buvo vertinamas pastarųjų veiksmingumas.

„Per dvi savaites minėti ekspertai susirinko visą jiems reikalingą informaciją, o kai kurios, papildomos, prašo ir dabar. Kol kas jų vertinimų ir šalies reitingų neturime. Tai natūralu, ataskaitos rašymas yra komandinis darbas, kuris užtrunka“, – teigė laikinai FNTT Pinigų plovimo prevencijos valdybos viršininko pareigas einantis Vilius Pečkaitis, pabrėžęs, jog pirminiai vertinimai gali būti paskelbti jau birželio arba liepos mėnesį.

Tuomet ataskaita, su joje esančiais komentarais, argumentais ir rekomendacijomis, teikiama derinti vertinamai šaliai.

„Tačiau pirminėje ataskaitoje kiekvienas iš vertinamų punktų jau turės vieną iš keturių galimų balų ir gali būti įvertintas labai gerai, gerai, patenkinamai arba blogai. Tiesa, pasitaiko atvejų, kai ekspertai kokią nors informaciją praleidžia, kažką ne taip supranta. Dėl to valstybės atstovai su ekspertais ataskaitą derins visą vasarą. Galutinė ataskaitos versija bus ginama gruodį Strasbūre vyksiančiame plenariniame posėdyje“, – paaiškino V. Pečkaitis.

Į klausimą, kaip efektyviai šalis kovoja su pinigų plovimu ir teroristų veiklos finansavimu, MONEYVAL ekspertai atsakys ataskaitoje išskirdami 11 punktų: pradedant nuo to, ar neteisėtai įgytos pajamos ir nusikaltimų įrankiai sėkmingai konfiskuojami, ar valstybė supranta teroristų finansavimo grėsmes, baigiant valstybėje įtvirtintų tarptautinių rezoliucijų ir konvencijų laikymosi efektyvumu.

Paskutinį sykį Lietuvą MONEYVAL ekspertai vertino 2012 m.

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai“

Parašykite komentarą