Politika ir teisė

Europos Sąjunga svarsto galimybę imtis sankcijų prieš Latviją dėl SIA „Palink“ paskelbimo nemokia

Sunerimus dėl padėties Latvijos mažmeninės prekybos bendrovėje „Palink“, Europos Komisija kreipėsi į kaimyninės šalies vyriausybę, įspėdama dėl galimų sankcijų Latvijai. Europos Komisijos pirmininko pavaduoja Viviana Reding ir komisaras Michelis Barnier iš Latvijos teisingumo ministro Gaidžio Berzinio reikalauja skubaus paaiškinimo dėl esamų nemokumo procedūrų ir galimo jų prieštaravimo Europos Sąjungos teisės aktams.

Pranešama, jog komisarams iki vasario 14 d. turi būti skubiai pateikti atsakymai, ar Latvijos įstatymai sudaro galimybę bendrovėms ginti savo teises, kai jos skelbiamos nemokiomis. Latvijos teisingumo ministro taip pat teiraujamasi, ar normalu bendrovę pripažinti nemokia, jeigu ji ginčija skolas teisme, o auditorių išvados nesudaro pagrindo abejoti įmonės mokumu. Remdamiesi gautais atsakymais, komisarai spręs dėl tolesnių poveikio priemonių Latvijai, įskaitant ir galimybę peržiūrėti šaliai skiriamą ES finansinę paramą.

„Latvijos nemokumo įstatymo trūkumai bendrovei padarė ir toliau tebedaro didelę žalą. Finansiškai stabilią įmonę teismui paskelbus nemokia, buvo dirbtinai sutrikdyta jos veikla. Tikimės, kad tarptautinės bendruomenės ir Europos Komisijos reakcija ne tik paspartins procesus, leisiančius „Palink“ tęsti įprastą veiklą, bet ir padės tobulinti įstatymus, apsaugant kitus investuotojus Latvijoje ir užkertant kelią panašiems incidentams ateityje“, ‒ sako Marcelis Harasztis, UAB „Palink“ generalinis direktorius.

Grėsmė bendrovės investicijoms Latvijoje iškilo, kai Rygos Kuršo (Kurzemės) rajono teismas SIA „Palink“ paskelbė nemokia, remdamasis 30 tūkst. eurų dydžio ieškiniu, kuris tebebuvo ginčijamas kitame teisme. Didžiausia UAB „Palink“ akcininkė Vokietijos bendrovė „Rewe Group“ oficialiai kreipėsi į Europos Komisiją dėl Latvijos Nemokumo įstatymo bei nemokumo procedūros teisme.

Dabartinis Latvijos Nemokumo įstatymas, sukėlęs grėsmę Latvijos įmonei „Palink“, bendrovės vadovų nuomone, prieštarauja Lietuvos ir Latvijos sutarčiai dėl investicijų skatinimo ir apsaugos. Dar 1996 m. pasirašyta dvišalė sutartis įpareigoja valstybes kurti tokią teisinę, administracinę ir reguliavimo sistemą, kuri užtikrintų privačių investicijų apsaugą ir saugumą. Sutartį pažeidus, investuotojai turi teisę reikalauti visiško patirtų nuostolių kompensavimo.

Prekybos centrus „Iki“, „Iki Express“ ir „Cento“ valdanti Latvijos bendrovė „Palink“ yra trečiasis pagal dydį mažmeninės prekybos tinklas Latvijoje ir viena didžiausių įmonių Baltijos šalyse. Per ateinančius penkerius metus į tinklo plėtrą Latvijoje ir Lietuvoje planuojama investuoti 610 mln. litų. Vien tik šiemet „Palink” Latvijoje planavo investuoti apie 3 mln. latų (15 mln. Lt). Šalyje įmonė yra sukūrusi 1200 darbo vietų.

Didžiausia „Palink“ akcininkė kompanija „Rewe Group“ yra viena pirmaujančių bendrovių Vokietijoje ir Europoje. „Rewe Group“ apyvarta 2010 m. viršijo 53 mlrd. eurų; kompanija turi daugiau kaip 310 tūkst. darbuotojų keturiolikoje šalių.

Daugiau informacijos
Valdas Lopeta
IKI komunikacijos skyriaus vadovas
Tel.:+370 5 26 01 700
Mob. tel.: +370 650 77 473
El.p. valdas.lopeta@iki.lt

Parašykite komentarą