Užtikrindama ne maisto produktų rinkos priežiūrą, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) 2020 m. atliko 2 971 įvairių produktų ir paslaugų patikrinimą, 33 proc. atvejų nustatyti pažeidimai. Nors dėl pandemijos patikrinimų skaičius sumažėjo 8 proc., didesnis dėmesys skirtas pažeidimų prevencijai ir ūkio subjektų informavimui.
„2020 m. rinkos priežiūrą apsunkino dėl karantino uždarytos laboratorijos, todėl neturėjome galimybių atlikti visų suplanuotų produktų bandymų. Reaguodami į pokyčius išlikome lankstūs, didesnį dėmesį skyrėme verslininkų konsultavimui, elektroninei prekybai, su COVID-19 susijusiems produktams“, – teigia VVTAT vadovė Neringa Ulbaitė.
Kaip ir ankstesniais metais, didžiausia patikrinimų dalis atlikta mažmeninės prekybos įmonėse (58 proc. patikrinimų), 22 proc. patikrinimų atlikta didmeninėje prekyboje. Karantino laikotarpiu didelis dėmesys skirtas patikrinimams elektroninėje erdvėje (10 proc. patikrinimų, 2019 m. – 2 proc.). Taip pat vykdytos 9 tikslinės tikrinimų programos, kurių metu tikrintas suskystintų naftos dujų balionų ženklinimas ir sauga, kietojo biokuro kokybė, internetu parduodamos chemijos prekės, vaikiški drabužėliai, statybos produktai ir kt.
Vertindama į Lietuvos rinką teikiamų produktų saugą, 2020 m. VVTAT nustatė 69 pavojingus produktus. Dažniausiai pavojų sveikatai kėlė nesaugios sudėties arba konstrukcijos žaislai (45 proc.), pavyzdžiui, bandymų metu atsiskyrusios smulkios žaislo detalės, kurias vaikas iki 3 metų gali įsidėti į burną ir jomis užspringti, žaislo sudėtyje nustatytas reikalavimus viršijantis ftalatų kiekis, dėl kurio kyla rizika apsinuodyti ir pan. Taip pat nustatyta 14 proc. nesaugių buitinės chemijos produktų (nesaugios cheminės sudėties klijai, stiklų plovikliai ir pan.), 12 proc. nesaugių elektrotechnikos gaminių (netinkama gaminio izoliacija ir pan.), 9 proc. nesaugių tekstilės gaminių, 4 proc. nesaugių baldų, 4 proc. pavojingų kosmetikos gaminių ir 12 proc. kitų saugos reikalavimų neatitinkančių gaminių.
Prioritetu laikydama pažeidimų prevenciją ir skatindama sąžiningą verslo praktiką, VVTAT ypač didelį dėmesį skyrė ūkio subjektų švietimui – suteikta daugiau nei 2 300 konsultacijų, surengta daugiau nei 200 verslininkų informavimo priemonių (seminarų, pranešimų, atmintinių ir kt.). Reaguodama į tai, kad žaislai išlieka ta prekių grupė, kurioje nustatoma daugiausiai pavojingų gaminių, 2020 m. rugsėjo 21–25 d. VVTAT vykdė Žaislų saugos savaitę, kurios metu dalinosi patarimais ir rekomendacijomis ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigoms, tėveliams ir globėjams, surengti nuotoliniai mokymai ugdymo įstaigoms, kuriuose sudalyvavo daugiau nei 150 įstaigų atstovų.
2020 m. gruodį – 2021 m. sausį VVTAT vykdė tariamai prevenciniu poveikiu nuo COVID-19 pasižyminčių produktų patikrinimų programą, kurios metu patikrino 23 elektroninėse parduotuvėse siūlomus biocidinius produktus, kosmetiką, cheminius produktus ir panašius gaminius. VVTAT specialistai vertino, kokį apsaugos nuo viruso poveikį deklaruoja verslininkas, ar šis poveikis yra pagrįstas dokumentais, ar prekė atitinka keliamus reikalavimus, ar pateiktos instrukcijos bei atsargumo priemonės. 13 atvejų (57 proc.) nustatyti pažeidimai: prekiauta dezinfekantais, reklamuojant apsaugą nuo COVID-19, bet neturint tai patvirtinančių dokumentų; prekiauta biocidiniais produktais be autorizacijos liudijimo; kosmetikos gaminiuose užsiminta apie apsaugą nuo viruso; prekiauta ženklinimo reikalavimų neatitikusiais respiratoriais. Verslininkai įpareigoti nedelsiant pašalinti pažeidimus. Be to, bendradarbiaujant su Lietuvos muitine, visus metus buvo vykdoma tokių gaminių, kaip apsauginės veido kaukės, vienkartinės pirštinės, dezinfekantai ir pan., importo kontrolė.
Pranešimą paskelbė: Natalija Jarmulkovič, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba