• Mokesčių naujienos

    Vasarį dalį vartotojų pasieks didesnės sąskaitos už elektrą: ekspertas paaiškino, kas tai lemia

    Artimiausiomis dienomis Lietuvos namų ūkiai sulauks savo sąskaitų už sausį suvartotą elektros energiją. Tiesa, šįkart daugumai jos bus šiek tiek didesnės. Ekspertai teigia, kad svarbu tinkamai suprasti, kas lemia elektros kainą, dėl kokių priežasčių ji gali svyruoti ir, svarbiausia, kas atvaizduojama gaunamų sąskaitų eilutėse. „Sąskaitų sulaukę vartotojai turėtų atkreipti dėmesį į nepriklausomam tiekėjui mokamą kainą už pačią elektrą ir valstybės reguliuojamą dalį. Kadangi nuo sausio 1 dienos didėjo valstybės reguliuojamos elektros kainos dedamosios, tai atsispindės ir bendroje mokėjimo sumoje“, – sako „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas. Jo teigimu, skaičiuojama, jog elektros kaina dėl valstybės reguliuojamos dalies didėjimo kils apie 2–3 centus už kilovatvalandę (kWh). Vidutiniškai vartojančiam būstui tai…

  • Mokesčių naujienos

    Gruodį euro zonos infliacija paspartėjo. Ar tai pakeis Europos Centrinio Banko palūkanų politiką?

    Komentaras žiniasklaidai Aleksandras Izgorodinas, „Citadele“ banko ekonomistas 2024 m. sausio 10 d. Pirmosios 2024 m. sausio savaitės pabaigoje analitikai ir rinkos dalyviai nekantriai laukė praėjusių metų gruodžio euro zonos infliacijos duomenų. Dėl ženklaus infliacijos euro zonoje sulėtėjimo rudenį praėjusių metų pabaigoje buvo vis agresyviau piešiamas bazinių palūkanų karpymo euro zonoje scenarijus. Gruodžio euro zonos infliacijos paspartėjimas buvo kiek mažesnis nei tikėjosi rinka, o grynoji infliacija toliau lėtėjo ir buvo mažiausia per 21 mėnesį. Ekspertai, kuriuos reguliariai apklausia „Bloomberg“, ir toliau piešia agresyvias bazinių palūkanų ir EURIBOR mažėjimo prognozes euro zonai, tačiau koją šioms prognozėms gali pakišti keletas rizikos faktorių. Infliacijos paspartėjimas, tikėtina, laikinas Vasaros pabaigoje ir rudenį infliacija euro zonoje…

  • Mokesčių naujienos

    Artūras Kapitanovas. Nekilnojamojo turto mokestis – ar visi apie jį žino?

    Lietuvos piliečiams reikia pateikti nekilnojamojo turto mokesčio deklaraciją bei sumokėti priklausantį mokestį iki šių metų gruodžio 15 dienos. Valdžia nurodo, kad šį mokestį turi mokėti tie, kurie yra įsigiję namus, vilas, butus, esančius Lietuvoje. Nuo šių metų įsigaliojo tam tikri pokyčiai. Padidėjo nekilnojamojo turto mokestinė vertė Pagal Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą gyventojas, jei jo turimo nekilnojamojo turto (buto, namo, sodo namo, garažo) kaina viršija 150 tūkst. eurų sumą – atsiranda prievolė deklaruoti ir mokėti. Tiesa, jei nekilnojamą turtą yra įsigiję sutuoktiniai – suma, nuo kada reikia deklaruoti, yra 300 tūkst. eurų. VĮ „Registrų centro“ pateikta informacija nurodo, kokia yra nekilnojamojo turto mokestinė vertė ir šiais metais ji yra kitokia. Viso…

  • Mokesčių naujienos

    Kokie yra pagrindiniai mokesčiai, kuriuos galima susigrąžinti, dirbant Norvegijoje?

    Daugumą emigrantų, grįžusių iš Norvegijos, domina galimybė susigrąžinti mokesčius. Tai įmanoma padaryti jei Norvegijoje gyvenote pastaruosius trejus metus (nuo 2016 iki 2019 metų imtinai). Tad jei atitinkate šį kriterijų, galite kreiptis dėl mokesčių susigrąžinimo. Pagrindiniai mokesčiai Norvegijoje, dėl kurių galite teikti susigrąžinimo paraišką yra šie: Trinnskatt, t.y. mūsų GPV ( gyventojų pajamų mokestis) atitinkanti rinkliava, kuri sudaro 23 procentus, skaičiuojant nuo bendrų pajamų ir 8,2 procentus, nuskaičiuojamus už socialinį draudimą. Kadangi Norvegijoje galioja progresiniai mokesčiai, tai kuo daugiau per tą laiką uždirbote, tuo daugiau sumokate ir mokesčių. Tik jei per metus uždirbote 169 tūkstančių kronų, tuomet nereikia mokėti jokių mokesčių, o jei pajamos viršija 962 tūkstančius kronų, tuomet skaičiuojamas 15,4…

  • Mokesčių naujienos

    Ar teisingai tvarkomi finansai garantuoja saugumo jausmą?

    Finansai – tai yra ta kasdieninio gyvenimo dalis, kuri reikalauja daugiausia mūsų pastangų, kartais kelia rūpesčius ir suteikia beprotiškai daug galimybių. Kiekvienas žmogus uždirbdamas pajamas, stengiasi kuo geriau valdyti savo finansinius resursus. Dalis žmonių atideda atostogoms, studijoms ar liaudiškai vadinamai „juodai dienai“.  Kiti stengiasi kiek galima labiau sumažinti savo finansines išlaidas, atsisakydami brangesnių pramogų, rūbų ar avalynės. Finansų ekspertai rekomenduoja kas mėnesį taupymui atidėti bent 10-20 % savo pajamų, todėl žmonės ieško įvairiausių būdų kaip papildomai užsidirbti ir padidinti savo finansus. Tačiau nemažai žmonių turi įvairiausių finansinių įsipareigojimų bankams, lizingo ar draudimo bendrovėms. Taip pat nemaža finansų dalis atitenka ir įvairiems mokesčiams, pvz. būsto nuomai, komunalinėms išlaidoms, transportui, maistui ir…

  • Mokesčių naujienos

    Buhalterinės apskaitos paslaugos ir etatinio buhalterio samdymas – kas yra populiariau?

    Nei viena įmonė be tvarkingos buhalterinės apskaitos negali tikėtis pasiekti puikių rezultatų. Buhalterija kiekvienoje įmonėje yra kertinis ir vienas iš svarbiausių elementų, kuris užtikrina sklandžią komercinės veiklos plėtrą. Neretai pastebima, kad pradedantieji verslininkai į savo naujosios įmonės buhalterinę apskaitą yra linkę žvelgti pro pirštus, tačiau neilgai trukus toks aplaidus požiūris galiausiai nulemia daug finansinių praradimų. Norint to išvengti, buhalterija privalo būti tinkamai tvarkoma nuo pirmosios įmonės atidarymo dienos. Žinoma, tokiais atvejais dažnai kyla klausimas, kokį sprendimą priimti – samdyti etatinį buhalterį ar naudotis buhalterinę apskaitą siūlančių bendrovių paslaugomis. Todėl pateiksime jums keletą naudingų įžvalgų, kurios turėtų padėti lengviau apsispręsti. Nei vienas, nei kitas sprendimas nėra neteisingi, tačiau akivaizdu, kad vienas…

  • Mokesčių naujienos

    LITBIOMA: prioritetas žaliajai energetikai neatsispindi PVM lengvatoje šildymui

    Nuo šių metų spalio mėnesio iki metų pabaigos vėl grąžinus lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centralizuotai tiekiamam šildymui, Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA atstovai ragina nediskriminuoti biokuru besišildančių privačių namų gyventojų ir bent nuo 2018 metų pradžios įteisinti analogišką tarifą biokurui privačių namų šildymo sektoriuje. Seimas, gražinęs lengvatinį tarifą centralizuotos šildymo sistemos tinklais tiekiamai šilumai, artimiausiu metu, dar turi apsispręsti dėl PVM šildymui dydžio nuo ateinančių metų. „Nors ir įsigaliojo lengvatinis PVM tarifas centralizuotame šilumos tiekimo sektoriuje, privatūs namų ūkiai toliau diskriminuojami. Todėl žengus vieną žingsnį tinkama kryptimi, kviečiame žengti ir kitą – pradėti taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą ir biokurui: malkoms, medžio ir šiaudų granulėms…

  • Mokesčių naujienos

    Akcizo grąžinimas: už 1 darbo dieną – 8500 eurų

    Daugelis įmonių žino, kad važinėjant ir Lietuvoje, ir kitose Europos šalyse galima susigrąžinti PVM už išlaidas, susijusias su transporto priemonių aptarnavimu. Tačiau apie už dyzeliną sumokėtą akcizo mokestį, kuris sudaro net iki 10 % viso kuro išlaidų, žino tik maža dalis. Kiek akcizo gali susigrąžinti kiekviena įmonė, priklauso nuo to, kiek ir kokiose šalyse pilami degalai. Pavyzdžiui, transporto paslaugų UAB „SM Logistic“ už 2015 m. susigrąžino beveik 8500 Eur akcizo. Jį padėjusi susigrąžinti bendrovė „State Port Group“ iš viso už 2015 m. savo klientams – transporto bendrovėms – vien tik iš Belgijos ir Prancūzijos pervedė daugiau kaip 100 000 Eur už degalus sumokėtų akcizo mokesčių. Kaip kaupiamasis fondas… Kaip teigia iš Belgijos…

  • Mokesčių naujienos

    Kodėl ir toliau reikia didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį

    Lietuvoje nuo liepos 1 dienos minimali mėnesio alga (MMA) padidėjo 30 eurų – iki 380 eurų – ir po septynerių metų pertraukos 10 eurų viršija minimalų darbo užmokestį Latvijoje. Visgi dažnai pamirštama, kad žmogui svarbesnė suma, kurią jis gauna išskaičiavus mokesčius (į rankas), o ji Lietuvoje gaunančiam MMA dėl mažesnio pajamų mokesčio tarifo ir dėl didesnio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) jau yra 45 eurais didesnė negu kaimyninėje šalyje. Jeigu nuo 2017 metų pradžios maksimalus NPD bus padidintas 110 eurų per mėnesį, tai būtų rimtas žingsnis toliau bandant mažinti pajamų nelygybę, kuri yra viena skaudžiausių problemų mūsų šalyje. Lietuvoje pajamų atotrūkis – vienas didžiausių ES Lietuvoje pajamų nelygybė taikant Gini koeficientą…

  • Mokesčių naujienos

    Mokesčių mokėtojams pateikti deklaracijas ir sumokėti mokesčius rekomenduojama iki kovo 24 dienos

    Jei kredito įstaiga įsipareigoja 25 d. vykdyti lėšų transakcijas, tuomet įmonės bei gyventojai visas savo mokestines prievoles gali įvykdyti ir penktadienį 2016 m. kovo 23 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, jog kovo 25 dieną nevyks bankiniai pinigų pervedimai tarp skirtingų bankų sąskaitų. Lietuvai prisijungus prie bendros mokėjimų eurais erdvės arba kitaip SEPA, komerciniai bankai naudojasi Europos bankų asociacijos valdoma sistema, kuri Didįjį penktadienį prieš Velykas nedirbs. Mokesčių mokėtojai dėl mokėjimų banko viduje kovo 25 d. turėtų teirautis savo banke. Jei kredito įstaiga įsipareigoja šią dieną vykdyti lėšų transakcijas, tuomet įmonės bei gyventojai visas savo mokestines prievoles gali įvykdyti ir penktadienį. VMI,…