Verslas

Juodųjų serbentų vynas „Voruta“ pripažintas tautinio paveldo produktu

2010 m. kovo 2 d.

AB „Anykščių vynas“ gaminamą natūralų juodųjų serbentų vyną „Voruta“ Žemės ūkio ministerija pripažino tautinio paveldo produktu. Juodųjų serbentų vynas Anykščiuose yra gaminamas jau daugiau nei 8 dešimtmečius ir visada buvo vienas populiariausių.

„Beveik nuo bendrovės įkūrimo gaminamas natūralus juodųjų serbentų vynas pelnytai įtrauktas į tautinio paveldo produktų sąrašą. Siekiame išsaugoti lietuviško natūralaus vyno gamybos tradicijas,“ – teigia AB „Anykščių vynas“ direktorė Violeta Labutienė.

Dar XX a. pradžioje išleistose lietuviškose knygose, skirtose namų šeimininkėms, nurodoma, kaip namuose pasigaminti vyną iš juodųjų serbentų. Toks vynas užėmė garbingą vietą greta kitų to meto vynų – jis prilyginamas brangvyniui kagorui. Juodųjų serbentų vynu, kaip teigiama, būdavo ne gėda ir kleboną pavaišinti.

Juodųjų serbentų vyną trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Anykščiuose pradėjo gaminti „Anykščių vyno“ įkūrėjas Balys Karazija. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas jo kokybei, naudojamos tik šviežios, ką tik nuskintos uogos, iš kurių tą pačią dieną spaudžiamos sultys.

Iki šiol „Anykščių vyno“ gaminamam juodųjų serbentų vynui tradiciškai surenkamos šviežios lietuviškos uogos, užaugintos Anykščių krašte. Pagamintas natūralus vynas pasižymi intensyvia, sodria rubino spalva, ryškiu, juodiesiems serbentams būdingu aromatu, saldžiarūgščiu skoniu.

Lietuviškojo vyno istorijoje minima ir tai, kad jo ragavo Anglijos monarchai. Ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje B.Karazija nuolat dalyvaudavo tarptautinėse prestižinėse parodose Paryžiuje, Londone. Esą vienos iš parodų metu ir įvyko karalienės bei Lietuvos vyndarių pažintis. Pasakojama, kad tada Karalienė Motina ir paragavo juodųjų serbentų vyno.

Todėl 2006 metais, dabartinei Anglijos karalienei Elžbietai II-ajai viešint Lietuvoje, jai buvo perduota lietuviško juodųjų serbento vyno. Vėliau „Anykščių vynas“ sulaukė Jos Didenybės padėkos.

2007 metais šis vynas buvo pavadintas „Voruta“ – legendinės karaliaus Mindaugo pilies, kuri, kaip spėja tyrinėtojai, stovėjo šalia Anykščių, vardu.

Juodųjų serbentų vynas „Voruta“ pernai Jaltoje vykusiame tarptautiniame vynininkų konkurse ,,Jalta. Zolotoj Grifon 2009“ buvo apdovanotas prestižiniu aukso medaliu. 2007 metais konkurse „Lietuvos Metų Gaminys 2007“ jis už kokybę įvertintas Aukso medaliu.

Apie AB „Anykščių vynas“

1926 metais įkurta bendrovė „Anykščių vynas“ yra seniausia rytinio Baltijos regiono įmonė, pramoniniu būdu pradėjusi gaminti vyną. Jos įkūrėjas – diplomuotas agronomas Balys Karazija, kuris išnuomoto namo rūsyje įsteigė vaisvynių dirbtuvėlę ir užraugė pirmąjį obuolių vyną. Šiandien akcinė bendrovė „Anykščių vynas“ yra moderni, šiuolaikiška, atitinkanti tarptautinius kokybės vadybos ISO 9001 ir aplinkos apsaugos vadybos ISO 14001 standartus įmonė. Bendrovėje gaminami aukštos kokybės gėrimai: vynas, sidras, likeriai, trauktinės. Savo gaminiams bendrovė naudoja natūralias žaliavas, vaisius bei uogas.

Parašykite komentarą